První česká miss (1910)

První českou miss byla v roce 1910 zvolena Růžena Brožová ze Slovácka. Oslnila dokonce i Francouze, kteří o ní ze začátku jakožto o exotické dívce “z divoké země” Evropy neměli příliš valné představy. Zjistěte, čím jim Růžena Brožová tolik učarovala a co měl s její volbou společného Alfons Mucha.

Růžena Brožová vyrůstala v rodině herců Karla a Kateřiny Brožových, takže její umělecké zaměření dostalo šanci se brzy projevit. Narodila se roku 1892 v Brně. Její otec měl hereckou kočovnou společnost, se kterou Růžena už od malička vystupovala a hrála v divadelních představeních. Osudový zvrat v jejím životě však způsobil až novinový inzerát z roku 1909. Stálo v něm, že byla vyhlášena soutěž o Ideální dívku Čech. Růženin otec neváhal a svou herecky nadanou dceru do klání přihlásil. Porotci výběr prováděli na základě zaslaných fotografií a později se setkala s porotci v nádražní restauraci v Brně, její cestě do finále soutěže o nejhezčí dívku v Paříži už nestálo nic v cestě.

České úřady ale oficiální soutěži krásy nebyly příliš nakloněné a odmítly přispět na ušití slavnostních šatů. Čeští vlastenci se přesto složili a nechali jí ušít moravský kroj s šerpou a českým lvem. Růžena Brožová to ale neměla vůbec jednoduché. V pravidelně pořádané pařížské slavnosti Mi-Careme se totiž musela o titul královny krásy utkat s mnoha krásnými pařížskými dívkami jakožto hostující dívka ze zahraničí. Porota se skládala převážně z Čechů žijících ve Francii. Zakladateli soutěže byli dva bratři pocházející z Čech, kteří byli na svůj český původ mimořádně pyšní. Mezi porotci byl také malíř Alfons Mucha, který se významně podílel na tom, aby Růženu Brožovou zvolili jakožto nejkrásnější dívku Čech. Údajně mu svými rysy připomínala také dívky, které kreslil na svých obrazech.

Pro Pařížany byla Růžena exotická kráska z “východní” Evropy. Když přijela s českou výpravou složenou z mnoha mocných lidí tehdejší doby do Paříže, čekal na ni údajně obrovský dav zvědavců. Její příjezd tehdy okomentoval také pařížský list Le Figaro: “Královna krásy z Čech, ze země Le Bohéme, která je romanticky ztotožňována s představou divoké, méně civilizované země, jejíž obyvatelé žijí svobodným kočovným životem, včera přijela do Paříže. Nedorazila ale v zeleném komediantském voze s oranžovými okenicemi, žádný vousatý stařec nedržel za uzdu hubenou herku. Je krásná jako Pařížanka.” I přes několik žádostí o ruku, diamantový náramek a mnoho darů, které Růžena Brožová v Paříži obdržela, zůstala skromná. Sláva ji nestoupla do hlavy a po sňatku s vojákem Antonínem Opravilem dokonce opustila divadlo a věnovala se pouze příležitostné recitaci. Přestože se z Růženy nakonec stala žena v domácnosti, na svou věhlasnou cestu do Paříže a obrovský úspěch vzpomínala jako na největší zážitek svého života.

Zdroj obrázku ČtiDoma

Napsat komentář