První Čech navštívil pět obydlených kontinentů

Cestovatel a prospektor Čeněk Paclt (1813-1887), který jako první Čech navštívil pět obydlených kontinentů. Vyučený mydlář z Turnova, hledal po světě příležitost jak zbohatnout. Ve svých dopisech tvrdil o Emilu Holubovi, že je to drzý floutek bez špetky respektu ke stáří a zkušenostem.

Čeněk Pacelt se narodil 14. července 1813 jako nejmladší syn turnovského obchodníka s drahokamy. Byl vyučen mydlářem a brusičem kamenů, pokoušel se uchytit v různých městech střední Evropy, leč bez valného úspěchu. Jako jediný Čech na palubě, se tak 26. září 1846 vydal na lodi Thomas Bennett do New Yorku. Zde jej však okradli a tak se pokusil odplout do New Orleans. Cestou se jeho loď potopila a nebohé trosečníky zachránila fregata Providentia. Na mladého muže armáda očividně zapůsobila a ještě na lodi podepsal pětiletý kontrakt. Jako dělostřelec se pravděpodobně zúčastnil bitvy u průsmyku Cerro Gordo 18. dubna 1847, kdy se americká armáda snažila zatlačit oddíly mexického prezidenta Santa Anny. V polovině září pak s armádou vstoupil do hlavního města Mexika. Po skončení mexicko-americké války prožil zbývající tři roky na Floridě, kde bojoval proti místním bažinným indiánům – Seminolům. Po propuštění procestoval po USA a snažil se farmařit, leč marně. Přežil žlutou zimnici a zlákán bohatstvím, vydal se roku 1857 do Rio de Janeira v Brazílii, na tamní diamantová pole. Ještě téhož roku ale odplul z New Yorku do Austrálie.
Procestoval hlavně jihovýchodní část kontinentu, zkoušel štěstí s hledáním zlata, ale nedařilo se mu. V říjnu 1859 vyplul z Melbourne do Kalkaty v Britské Indii, neboť se v této době hodně mluvilo a psalo o nálezech zlata ve východní Indii. V Indii zjistil, že se jednalo “novinářskou kachnu”. Po dvou týdnech se znovu vrátil do Austrálie přes Hongkong a Singapur. Do Adelaide doplul v dubnu 1860 a o tři roky později zde znovu hledal zlato, tentokrát úspěšně a zbohatl. V letech 1865-1866 procestoval Nový Zéland a vrátil se do rodného Turnova.

Na začátku roku 1870 procestoval značnou část jižní Afriky a hledal zde opět diamanty. Delší dobu žil v diamantových polích v Kimberley a poznal se zde i s českým cestovatelem Emilem Holubem, s nímž však neměl dobré vztahy a připadal mu jako nezkušený, namyšlený a drzý mladý muž. Paclt jej dokonce pomlouval a psal o něm do Čech ironické dopisy. Nechápal Holubovy přírodovědecké a etnologické zájmy a vysmíval se jeho sběru domorodých předmětů. Jistá nevraživost však byla vzájemná. V Africe Čeněk Paclt prožil 17 let a nakonec zde i zemřel. Stalo se tak roku 1887 v jeho stanu Keiskamma, poblíž Kimberley v Severním Kapsku. Bylo mu sedmdesát čtyři let.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář