Lidská housenka – princ Randian

Příběh Prince Randiana je fascinující a ukazuje, že i s velmi těžkým tělesným postižením se dá žít relativně normální život. Muž, který vypadal jako lidská housenka, bez jediné končetiny, dokázal i tak dělat neuvěřitelné věci. A lidé stáli fronty na to, aby jej mohli spatřit.

Lidské torzo, lidská housenka, Hadí muž, to byly přezdívky, pod kterými lidé znali prince Randiana. Na plakátech bylo napsáno, že jde o bezrukého a beznohého muže, který ale umí mnoho fascinujících věcí. Přesto byli lidé v šoku a naprosto nepřipraveni na to, co viděli, když si koupili lístek na jeho show. Před nimi leželo lidské tělo s hlavou, které bylo oblečené do červenobílého pruhovaného úboru. Skutečně vypadal jako lidská housenka, ten pohled byl opravdu šokující. Jeho zaměstnavatelem, dá-li se použít to slovo, byl magnát P. T. Barnum, který se proslavil křiklavými, až dryáčnickými reklamami. Princ Randian byl jeho mistrovský úlovek.

Randian před tím, než byl převezen do Spojených států, žil na Guayaně, ve městě Demerara, kde se také narodil. Přestěhoval se pak na Panenské ostrovy. O jeho životě se mnoho neví. Narodil se s těžkým poškozením, které způsobilo, že měl zakrnělé nebo neexistující končetiny. Podle Barnuma mluvil hindsky, ale také plynně francouzsky, anglicky a německy. Než jej Barnum objevil, žil Randian spokojeným životem. Byl ženatý, s manželkou měl čtyři děti. Ano, zcela zjevně mu jeho hendikep nijak nebránil užívat si sexu a plodit děti. V Americe se usadili v tiché obci Plainfield v New Jersey. Jeho rodina žila v domě, zatímco Randian jezdil po vystoupeních. Barnum jej zaměstnával ve své show od jeho 18 let. Nechtěl po něm nic zvláštního, Randian v podstatě předváděl jen to, co dělal ve svém běžném životě. Holil se, zapaloval si cigaretu, kterou si předtím ubalil…

Zdálo se to jako nemožné, ale Randian se za dobu svého života naučil mnoho věcí, aby mohl normálně fungovat. Uměl malovat, kreslit a také psát. Dokonce si zahrál ve filmu Freaks. Pro Barnuma předváděl představení prakticky po celý svůj život. Princ Randian zemřel 19. prosince 1943 pouhých pár hodin po svém posledním vystoupení na infarkt. Bylo mu 63 let.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://anomalien.com/wp-content/uploads/2018/10/prince-randian2.jpeg

Napsat komentář