Příběh dívky na minci (1957-1993)

Mladou skautku komunisté uvěznili, ale s jejím portrétem pak platili až do konce režimu. Dívka s lípou se na nové jednokorunové minci objevila v roce 1957, její představitelka si ale v té době odpykávala čtvrtý rok vězení. Jde o historický paradox, že nespravedlivě odsouzené děvče mělo vlastně pomník v kapse každého člověka. Československá státní spořitelna si dala korunovou minci později dokonce do svého znaku.

Bedřiška Synková, narozená roku 1935 a přezdívaná Bejbina, byla potrestána za činnost ve skautské organizaci, kterou tehdejší komunistický režim zakázal. Nikomu neškodili, pouze nepovažovali za nutné zákaz respektovat, jelikož ani nevěděli proč. Její skautský oddíl Ostříž tajně jezdil tábořit, vydával časopis a jeho členové se připravovali na dobu, až režim padne. Nakonec ji ale zatkli jednoho brzkého rána roku 1953 a deset let se neměla dostat na svobodu.
Její příběh se dostal k sochařce Marii Uchytilové-Kučové (1924-1989), která vyučovala na umělecké škole. Matka Bedřišky Synkové tam pracovala jako sekretářka a případ své dcery sochařce vyložila. Začal se tak rodit jeden z velkých příběhů, o kterém se dlouho nevědělo. V roce 1957 se totiž komunistický aparát rozhodl zavést nové bankovky a mince. Do soutěže o návrh podoby se přihlásila i Uchytilová. Pokud by se ukázalo, že má být na nové minci odsouzený člověk, mohl by strůjce nápadu potkat zlý konec. Sochařka se nenechala zastrašit možnými důsledky a do soutěže poslala verzi koruny s vyobrazenou Bedřiškou Synkovou jako dívky s lípou. Ta se po svém propuštění v roce 1967 mohla opět angažovat ve skautském hnutí. Politická atmosféra se postupně uvolňovala a skauting tak začal znovu ožívat. Vytvořila menší oddíl s šesti děvčaty, provdala se a porodila syna Alberta. Příjezd vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 ale klima opět změnil, a tak s rodinou odjela do Vídně a následně do Švýcarska, kde žije dodnes. Politicky se angažovala i v emigraci. Vedla Světové sdružení bývalých politických vězňů a vydávala časopis Mukl. Sochařka Marie Uchytilová se svobodného Československa nedožila. Zemřela den před sametovou revolucí. Její mince ji v podstatě přežila. S korunovou mincí, na níž je Synková, se platilo až do rozdělení Československa v roce 1993.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://instory.cz/content/images/5d/da/5dda9b074d402-4069.jpg

Napsat komentář