Vypadl z bombardéru a přežil pád ze 7 kilometrů

Allan Magee se narodil 13. ledna 1919 ve městě Plainfield v New Jersey jako nejmladší ze šesti sourozenců. Krátce po japonském útoku na Pearl Harbor se přihlásil do armády, konkrétně 7. ledna 1942 v náborovém centru v Newarku v New Jersey si podal přihlášku k americkému letectvu. Díky jeho drobné postavě byl vybrán na jedno z nejnebezpečnějších míst v bombardéru B-17 – stal se z něj střelec v kulovém střelišti na břiše letounu. Byl přiřazen ke 303. bombardovací skupině, se kterou prodělal výcvik na základně Biggs Field v Texasu. Od 26. července 1942 sloužil v posádce poručíka Arthura I. Adamse a v říjnu přelétli do Anglie. Na svou první bombardovací misi vyrazil 17. prosince 1942, kdy jeho svazek bombardoval francouzský přístav St. Nazaire.

Celkem prodělal 7 misí a na svou poslední vyletěl 3. ledna 1943 v B-17 # 41-24620 pojmenovaného “Snap! Crackle! Pop!”, jako součást svazku bombardující opět přístav St. Nazaire. Při cestě k cíli byl letoun zasažen několika šrapnelovými granáty a zasaženo bylo i Mageeho místo, šrapnely mu vyřadily zbraně. Prolezl tedy do trupu pro padák, leč když jej vzal do rukou zjistil, že je roztrhán šrapnely. Rozhodl se tedy, že vyskočí tandemově s radistou. Na cestě k němu však letoun zasáhla další protiletadlová střela, která utrhla pravé křídlo a stroj se dostal do smrtící spirály. “Bože, nechci umřít, protože jsem z života ještě nic nepoznal!” Byla údajně Mageeho poslední slova, v následku nekontrolované rotace a nedostatku kyslíku Magee v pumovnici omdlel a byl odstředivou silou vyhozen z letadla ven. Celou cestu na zem byl v bezvědomí, ale pád přežil!

Alan Magee spadl na skleněnou střechu St. Nazairského nádraží, kterou prolétl, ale zbrzdila jeho pád. Němečtí vojáci jej ihned odvezli do nemocnice, kde mu zachránili život. Magee si z pádu odnesl slušnou sbírku zranění! Němečtí lékaři z jeho těla vyjmuli celkem 28 střepin, dále měl po těle několik zlomenin, zlomený nos poraněné oči, měl vytlučených několik zubů, protržené plíce, vážně poškozené ledviny, zlomenou pravou nohu a roztříštěný kotník. Sklo, kterým na nádražím proletěl mu málem amputovalo pravou ruku. “Německému lékaři a jeho péči vděčím za svůj život a vděčím mu nekonečné díky. Řekl mi: Jsme sice nepřátelé, ale já jsem v první řadě lékař a udělám vše, abych ti zachránil život i tu ruku. Bohužel jsem nikdy nezjistil jeho jméno, abych mu mohl poděkovat.” Po válce vypověděl, že v německých nemocnicích strávil několik měsíců a poté byl převezen do zajateckého tábora Stalag Luft 17B v Kremsu v Rakousku. Zde zůstal až do osvobození v květnu 1945. Ještě v témže roce byl z armády propuštěn, na létání však nezanevřel, jelikož si udělal pilotní průkaz a pracoval jako pilot v letecké dopravě. V roce 1979 odešel do důchodu.

V roce 1993 mu byl v St. Nazaire odhalen památník a o dva roky později jej navštívil spolu se svou manželkou. Při slavnostní akci byl také ustanoven čestným občanem St. Nazaire a udělal si výlet po městě. Navštívil hotel Hermitage, kde mu německý lékař zachránil život, přístav a ponorkovou základnu, kterou během druhé světové války bombardoval. Rovněž poprvé viděl nádraží, jelikož v době pádu byl v bezvědomí a probral se až v hotelu. Navštívil také vojenský hřbitov v St. James v Normandii, kde se Alan poklonil u hrobů svých členů posádky: poručíka G. Wintersettera, T / Sgt. Dennise C. Harta, T / Sgt. A.M. Uniona, Sgt. M.L. Milama a S / Sgt. E.W. Duranta.Poručík Glen M. Herrington, navigátor posádky, přišel v letadle o nohu, kterou mu amputoval šrapnel. Po přistání padákem byl zajat. Později se stal jedním z prvních mužů AAF, kteří byli repatriováni. Zemřel v roce 1987. S / Sgt. J.l. Gordon, který se také zachránil, se stal také válečným zajatcem, je stále mezi zajatci, kteří se nikdy nenašli a o jejich osudu se nic neví. O osudu kapitána Lt Arthura I. Adamse a bombometčíka Lt Michaela L. Libonatiho se dodnes nic neví. Alan E. Magee zemřel 20. prosince 2003 na následky cévní mozkové příhody a selhání ledvin.

Zdroj obrázku Flickr

https://i.redd.it/9zhpgfs3nb961.jpg https://preview.redd.it/fgfzsh9wotyy.jpg?auto=webp&s=62cec7dea20486a13c71e2e4729396268a4436d2

Napsat komentář