Pravá cena člověka

Každému z nás již jistě někdy vrtalo hlavou, jakou cenu má vlastně lidské tělo. Nyní nemyslím jeho schopnost produkovat hodnotnou práci, ale jen tržní hodnotu chemikálií, které jej tvoří. Kdysi se udávala částka 1,98 dolaru, má to ale pár ale.

Redaktoři magazínu Wired se na přelomu tisíciletí rozhodli celou záležitost přepočítat a představit aktualizovanou tržní cenu lidského těla. Samozřejmě trochu podváděli, zaprvé tím, že předpokládali, že 100 procent dotyčných látek lze z těla získat zpět, a zadruhé tím, že nebrali v úvahu praktičnost nebo náklady na jejich extrakci. Výsledná cena je ale i tak dosti nízká. Popravdě nestojíme skoro za nic. Vaše tělo obsahuje fosfor v hodnotě 7,12 $, draslík v hodnotě 5,95 $ a asi čtyři dolary v hodnotě tuctu dalších látek v celkové hodnotě 17,18 $ (393 Kč).

Modernější zdroje jdou poněkud dál a uvádějí detailnější údaje. Kyslík (zaplňující až 61 objemu našeho těla) se v našem těle váže na vodík (10 %) a spolu vytvářejí vodu. Dohromady si zde přijdeme na nějakých 14 $, udává se i částka vyšších stokorun. Dále zde nalezneme dusík (2,6 %) v ceně desetikoruny. Ale pak se to začíná prodražovat. Máme v sobě totiž 13 kilo uhlíku, který se v té nejčistší formě (používané Britskou královskou společností pro chemii) prodává až za 1,5 milionu Kč (!) Za podobou cenu potom vyjde vápník, fosfor a draslík. Thorium (tvoří jen jednu desetimiliontinu těla) vyjde na 7 Kč. Zinek a niob vychází po padesáti haléřích a vzácné samarium (jedna miliardtina těla) by již byla prakticky zadarmo. Když sečteme všechny tyto ceny, dostaneme se na 3,4 mil Kč za chemické prvky obsažené v průměrném lidském těle. Každý z nás tedy v sobě pořád nosí milióny a ani o tom neví.

Pokud se ale nerozhodnete tělo úplně rozbít na molekuly, tak je výsledek rovněž zajímavý. Nyní se totiž podíváme na tržní cenu jednotlivých orgánů. Plíce mají hodnotu 58 200 $ za kus, srdce vyjde na 57 000 $ a ledviny za dalších 91 400 $. Ještě cennější, než orgány jsou ale tělesné tekutiny, tkáně a bílkoviny. Vaše játra mají tržní hodnotu 54 100 $, ale jsou také zdrojem o něco více než 22 gramů transferinu (glykoprotein), který tělo používá ke zpracování železa. Při ceně 18 900 $ za gram se dostaneme na krásných 419 920 $ (9,5 mil Kč), tedy více než sedminásobek hodnoty samotného orgánu. Cena za DNA se zmiňuje více než 9 mil $ a nejcennější částí našeho těla je pak kostní dřeň. Její hodnota je 23 mil $. V dokonalém světě by tak byla cena lidského těla 45,6 mil $ (rovná miliarda). To je už vskutku velké zlepšení oproti udávanému dolaru devadesát osm (45,27 Kč). Nepředpokládám, že byste chtěli tyto látky porozprodávat, ale alespoň můžete mít ze sebe dobrý pocit.

Zdroj obrázku Rawpixel

Napsat komentář