Potopení českého Titanicu
Tragédie “českého Titanicu” aneb potopení parníku Eastland (1915)
Na počátku 20. století bylo Chicago po Praze a Vídni třetím největším českým městem. Svůj americký sen se tam snažilo žít přes 100 tisíc krajanů. Řada z nich pracovala ve společnosti Western Electric. Ta si 24. července 1915 pronajala výletní parník SS Eastland (původně převážející ovoce), aby dopravila své zaměstnance na piknik u Michiganského jezera. Skutečnost, že sobota byla pracovním dnem, ještě znásobila nadšení, se kterým se zaměstnanci s celými svými rodinami na akci vypravili. Slavnostně oblečení, muži v oblecích, ženy v dlouhých bílých šatech. Ještě v přístavu na řece Chicago River, pouhých šest metrů od břehu, se ale loď po nalodění tisíců cestujících v 7:28 hodin ráno kvůli nestabilitě převrátila na bok a zůstala na bahnitém dně v hloubce šesti metrů. Tragickou událost zpětně přibližoval Vincenc Dubek, který byl na lodi se ženou a třemi dětmi:
“Vykřikl jsem ‘Skočte do vody!’ a sám už jsem tam byl. Když jsem se dostal na hladinu, byla již loď ve vodě. Spatřil jsem nejprve mladšího hocha a ploval jsem k němu. V tom mne podruhé voda zalila, ale chlapce jsem už držel a dostal jsem se s ním na záchranný člun. Díval jsem se na všechny strany, uvidím-li někoho ze svých drahých, ale nespatřil jsem nikoho. Voda náš člun unášela dolů k jiné lodi, kde nás vytáhli po žebříku nahoru. Manželky, dcery ani syna jsem již více živých nespatřil.”
Vodou nasáklé šaty stáhly ke dnu i ty z mála, kteří uměli plavat. Do přístavu přispěchali také dělníci z okolí a snažili se do trupu převrácené lodi vyřezat otvory. Po převrácení zemřelo 844 lidí, z toho více než 220 Čechů. Celkem přišlo o život 22 kompletních rodin. Průměrný věk zemřelých byl 23 let, 58 utonulých byli kojenci a malé děti. Většina obětí českého původu byla pohřbena na Českém národním hřbitově v Chicagu. Důvodem k tomu, proč se loď za zcela klidného počasí převrátila, byla kromě její velké nestability dané vysokým těžištěm i nefunkčnost tzv. balastních nádrží, které měly do lodi čerpat vodu a tím zajišťovat lepší ponor. Ani po několika letech soudních sporů nebyl nakonec žádný viník tragické nehody potrestán.
Zajímavý je i další osud Eastlandu. Ještě téhož roku byla loď vyzvednuta a prodána americkému námořnictvu. Byla přestavěna na dělový člun a přejmenována na USS Wilmette. V roce 1921 potopila německou ponorku, která se koncem první světové války vzdala Američanům. Loď byla v provozu ještě za druhé světové války. Od února 1941 byla klasifikována jako pomocné plavidlo Wilmette (IX-29). Během druhé světové války se na ní školili dělostřelci pro službu na ozbrojených obchodních lodích. V roce 1943 se na ní dokonce plavil prezident Roosevelt. Definitivně dosloužila v roce 1946 a brzy byla sešrotována.
Zdroj obrázku Flickr