Postavil si z auta motocykl aby unikl z pouště

Muž, který uvízl v poušti, přestavěl své nabourané auto na motocykl a odjel na něm.

V roce 1993 se francouzský elektrikář Emile Leray vydal se svým Citroënem 2CV na cestu napříč Afrikou. Výpravu započal v egyptském městě Tanta a v Marocké poušti se nenechal odradit policií, která mu zakázala pokračovat, jelikož v oblasti probíhaly boje. Rozhodl se tedy silniční kontrolní zátaras objet stezkou v poušti, která jej měla později vrátit zpátky do jeho původního směru. “Chtěl jsem jet terénem, protože jsem cestoval po Africe asi desetkrát, takže jsem tuto oblast dobře znal, a proto jsem neměl žádné obavy.”

Po třiceti kilometrech ale jeho odolný a jednoduchý vůz narazil na velký kámen, urazil kolo a kus rámu. Auto zůstalo nepojízdné a Leray nechtěl riskovat pěší návrat do nejbližší civilizace, která byla vzdálena 32 kilometrů (20 mil). Naštěstí měl u sebe zásoby vody na 7 dní, pilku na kov, několik dalších nástrojů, a tak se rozhodl svůj vůz přestavět na motocykl. Z karosérie si udělal přístřešek, který mu poskytl alespoň nějakou ochranu před extrémními teplotami. Z rámu vozu, částí náprav a vzduchem chlazeného plochého dvouválce pak sestavil stroj, který lze především díky počtu kol nazvat motocyklem. Zkrácení podvozku mu trvalo dva dny řezání pilkou na železo, pak bylo třeba předělat zavěšení a odpružení předního kola, bez čehož by stroj nepřežil jízdu po kamenech. Z blatníku vznikla provizorní sedačka. Přestavba na motocykl mu měla zabrat jen pár dní, ale ve výsledku trvala 12 dní a když byl hotov, ze zásob vody mu zbývalo již jen půl litru. Emile Leray nasedl na svou novou mašinu a vyjel vstříc svobodě. Nutno podotknout, že se s ní odvážil jet maximálně rychlostí okolo 20 km/h. Jízda nebyla snadná a pravidelně padal z provizorního sedadla. Po dni jízdy byl Emile nalezen marockou policií, která jej odvezla do nejbližší vesnice. Zde také obdržel mastnou pokutu, protože doklady od jeho auta už neodpovídaly tomu, co řídil.

V devadesátých letech krátce vystoupil ve francouzské televizi, ale o svém dobrodružství moc nemluvil a známým se stal až poté, co se jeho příběh objevil na francouzském motoristickém webu. Jednasedmdesátiletý Emile Leray žije v severozápadní Francii, a svou motorku stále vlastní a udržuje v pojízdném stavu. Fanoušky je přirovnáván k akčnímu hrdinovi Tonymu Starkovi – a jeho alter-egu Iron Manovi – který byl známý svou geniální technickou zdatností.
Na tento příběh se zaměřila dvojice z pořadu Mythbusters, která se rozhodla ověřit, zda lze opravdu z Citroenu 2CV postavit funkční jednostopý prostředek. Video přidám do komentářů, ale je to epizoda S15E05.

Zdroj obrázku Pixabay a HistoryGarage

Napsat komentář