Portréty z popraskaného skla

Švýcarský umělec Simon Berger vytváří propracované portréty z popraskaného skla. Nutno zmínit, že jde o precizní a pomalou práci s kladívkem, jelikož pořád hrozí zničení celého díla.

Je vyučeným tesařem a není tak divu, že na počátku své umělecké dráhy tvořil svá díla výhradně ze dřeva. Později si však osvojil poněkud netradiční techniku. “Sklo je materiál, který má v umění velký potenciál. Jeho kontrolované ničení je poměrně snadné, ale výzva přichází ve chvíli, kdy sklo rozdrtíte na malé kousky. Jakmile nějakou část jednou poškodíte, už to nemůžete vrátit zpátky,” říká Berger.
Práce na takto unikátních portrétech vyžaduje specifický přístup. Simon si nejprve nafotí fotografie modelek, jejichž portréty se chystá na sklo reprodukovat. Pečlivě si je prozkoumá, načrtne si jejich linie na skleněnou desku a označí si části, které mají zůstat nepoškozené. Po několika přesných úderech do skla kladivem se pak začne soustředit na detaily a pokračuje v dalším jemném sekání skla, a to až do chvíle, kdy je tvar perfektní.”Lidské tváře mě fascinovaly vždy. Na čelních sklech automobilů pak získávají zvláštní, magický dojem, a tím přitahují všechny, kteří se na díla podívají. Funguje to na principu od abstraktního zamlžování k figurativnímu vnímání,” dodává umělec.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://i.redd.it/tljoab602kn61.jpg

Napsat komentář