Point Nemo – nejodlehlejší místo na zemi

Point Nemo je označení nejodlehlejšího místa na zemi. Nejbližší civilizaci najdeme na Velikonočním ostrově vzdáleném 2 600 km. Ve skutečnosti k němu mají blíže astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, prolétající ve výšce 415 km. Pokud se sem chcete vydat lodí, tak vám plavba zabere 15 dní a deset hodin. Tak si s sebou nezapomeňte vzít knížku – ideálně Call of Cthulhu.

Bod “uprostřed ničeho” lokalizoval roku 1992 inženýr Hrvoje Lukatela a pomocí speciálního programu polohu vypočítal na 48°52.6′S 123°23.6′W. Nejen že místo nenavštívil ani vlastní objevitel, ale v okolních vodách ani nežijí zvířata. Proudy jsou zde totiž tak silné, že odvanou jakékoliv zdroje živin. Bez jakékoliv potravy se tedy daří přežívat jen bakteriím a malým krabům, kteří žijí v blízkosti sopouchů na mořském dně. Jde tak o nejméně biologicky aktivní oblast světového oceánu. K velkému překvapení tak došlo roku 1997, kdy podvodní mikrofony zaznamenaly jeden z nejhlasitějších zvuků poblíž pólu. Tajemný hluk se nesl na vzdálenost více než 3 000 mil (4 800 km) a vědci jej pokřtili “The Bloop”. Nadšenci sci-fi však přišli s jiným vysvětlením.
Když roku 1926 spisovatel H.P. Lovecraft poprvé představil své nechvalně známé monstrum Cthulhu, mělo se jeho doupě nacházet ve ztraceném městě R’lyeh v jižním Tichém oceánu. To se mělo nacházet na souřadnicích 47°9′S 126°43’W, tedy až neuvěřitelně blízko Point Nemo a zdroji zvuku. Lidé tak začali spekulovat, že toto odlehlé místo je ve skutečnosti domovem dosud neobjeveného tvora. Brzy se ale ukázalo, že nejde o volání Cthulhu, ale zvuk odlomení ledu z Antarktidy.
Na závěr dodám, že Point Nemo byl díky své odlehlosti vybrán jako ideální místo dopadu kosmické stanice a obdobných vesmírných objektů, které by nemusely shořet v zemské atmosféře a úlomky tak ohrozit nějakého člověka.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář