Podivná dečková chobotnice
Argonaut fialový (Tremoctopus violaceus) je druh chobotnic, který tvoří jedny z nejpodivnějších párů podmořského světa. Samci jsou velcí asi jako vlašský ořech (2,4 cm), kdežto samice dorůstají délky až dvou metrů. Není úplně známo, proč se u tohoto druhu vyvinul tak výrazný pohlavní dimorfismus, ale předpokládá se, že samci vkládají veškerou svou energii do hledání samic, nikoli do samotného růstu.
Další zajímavostí těchto chobotnic je, že jsou imunní vůči jedu měchýřovky portugalské (Physalia physalis), nebezpečného žahavce spadajícího mezi trubýše. V podstatě vzduchový měchýř jehož splývající chapadla dosahují délky 10-30 metrů a i pro člověka je jejich požahání velmi bolestivé (v podstatě může být i smrtící). Argonaut fialový jim však tato chapadla trhá a máchá jimi jako zbraní proti predátorům.
Chobotnice získala své anglické jméno (Blanket octopus) podle “přikrývky” kterou mají samice nataženou mezi některými chapadly. V případě ohrožení ji dokážou napnout a predátora tak zastrašit. Vzhledem k tomu, že se tyto chobotnice nikdy nepohybují po mořském dně, tak jsou poměrně snadnou (dobře viditelnou) kořistí pro mnoho tvorů, museli si tedy najít velkou škálu protiopatření, jak se jim bránit.
Zdroj obrázku DeviantArt