Pivař s hovnocucem

Legendární opilec Milan Čurda sjel s hovnocucem do příkopu, narazil do sloupu elektrického vedení a utopil traktor. Při jedné z příhod nadýchal 7,94 ‰ alkoholu. Recesistická skupina alkoholické mládeže jej prohlásila za svého čestného člena. Bohužel letos nás navždy opustil.

Milan Čurda (1966-2023) pocházel z Tuhaně u Semil, alkoholismu propadl v polovině 90. let poté, co jeho žena utrpěla těžký úraz s trvalými následky. Poté se s ženou rozvedli a jeho dnes již dospělý syn a dcera o něj přestali projevovat zájem. Kvůli svému alkoholismu utrpěl sám několik úrazů, nebyl však zveřejněn žádný případ, kdy by pod vlivem alkoholu někoho jiného přímo zranil. V dubnu 2005 byl zastaven poté, co kličkoval po silnici osobním vozem značky Lada. Téhož roku 18. května sjel s fekálním vozem Praga V3S do příkopu, narazil do sloupu elektrického vedení a poškodil živý plot. Tehdy mu bylo hlídkou naměřeno 8 promile alkoholu v dechu, ale tato hodnota nebyla soudním znalcem ani soudem potvrzena. V noci 11. července 2006 vjel s traktorem do prázdné požární nádrže. U soudu se pak hájil tím, že chtěl traktor pouze přeparkovat, aby ho nikdo neukradl. Při otáčení na křižovatce mu spadl pod pedál klíč k dotahování kol a při jeho zvedání vjel mimo silnici do nádrže. Patrně netřeba připomínat, že u všech případů řídil po požití alkoholu. Všechny pokuty poctivě splácel, leč protialkoholní léčbu zarputile odmítal. Po vypršení zákazu řízení se zase vrátil za volant. Nějaký čas dokonce v truhlářské dílně vyráběl křesla a nářadí. Ve čtvrtek 19. ledna 2023 byl nalezen bez známek života ve svém karavanu, který měl zaparkován na louce v obci Tuhaň u Semil.

Osudem Milana Čurdy se inspirovala rozhlasová hra Bulhar scenáristy Petra Pýchy. Od roku 2013 se na místních trzích nabízí novopacké pivo s portrétem Milana Čurdy. Od roku 2016 vaří výběrové jedenáctistupňové pivo s podobiznou Milana Čurdy a motivem fekálního vozu turnovský pivovar Rohozec. V severovýchodních Čechách nahrazuje sloveso “čurdovat” jako novotvar čím dál častěji slovní spojení zpít se pod obraz. Nakonec si dáme krásný citát od místního hostinského z hostince U Stařiny, který o Čurdovi řekl: “Je to takový šoumen, ale jinak hodnej kluk. Když přijde, tak si dá většinou pivo, tvrdý moc nepije.”

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Pixabay

Napsat komentář