Pistolka do dlaně

Le Protector, aneb špiónská pistolka jež se vešla do dlaně.

Pistoli o velikosti cibulových hodinek navrhl v roce 1882 francouzský konstruktér Jacques E. Turbiaux. Otočný nábojový buben pojal až deset kusů munice ráže 6 mm (nebo 7 v ráži 8 mm). Při délce 110 mm a průměru 38 mm se pohodlně vešla do dlaně a vážila pouhých 230 gramů. Nestřílelo se pomocí klasického kohoutkového mechanismu jako v případě revolverů – střelec držel hlaveň mezi prostředníkem a ukazovákem a vypálil tak, že zbraň zmáčkl v zápěstí. Miniaturní zařízení, působící na první pohled jako sen každého špiona, mělo však velmi špatný dostřel a drobná munice spíš zraňovala, než zabíjela. Úsťová rychlost a energie střely byla vzhledem k rozměrům náboje a délce hlavně dosti nevalná. Po vyprázdnění zásobníku se navíc musela zbraň kvůli nabíjení úplně rozebrat.

Dlaňová pistole Le Protector byla poprvé patentována a vyrobena ve Francii v roce 1882 a prodávána jako “Turbiaux Le Protector” nebo “Turbiaux Disc Pistol”. Později v roce 1883 probíhala výroba též v USA, konkrétně u společnosti Minneapolis Firearms Co. V roce 1892 zakoupil patent Peter H. Finnegan z Austinu v Illinois a založil Chicago Fire Arms Co. na výrobu a prodej pistolí. V očekávání světové výstavy v roce 1893 uzavřel smlouvu se společností Ames Sword Company of Chicopee, Massachusetts, na výrobu 15 000 pistolí. Ames však vyrobil do konce výstavy pouze 1 500 pistolí. Finnegan jej tak žaloval o náhradu škody a zapojil se do soudního sporu. Společnost podala protižalobu a vyrovnala se s Finneganem, ale v průběhu let nashromáždila velkou výrobní sérii 12 800 pistolí. Společnost tyto zbraně (prodávané jako “The Protector”) udala do roku 1910 a pak již tento neobvyklý design opustila.

Většina pouzder byla poniklována, aby se zabránilo korozi přenášené v těsném kontaktu s potem na dlani střelce. Tyto zbraně byly navíc dodávány s tvrdými pryžovými vložkami pro dodatečnou ochranu. Některé kousky byly vykládány perletí a několik je dokonce modřených (brynýr).

Zdroj obrázku

Napsat komentář