Penis ježury

Penis ježury je v poměru k tělu velmi velký a vzhledem poněkud znepokojivý. Nic podobného se v říši zvířat nevyskytuje.

Držte si klobouky vážení a děti dejte zase spát, přichází ptakořitní a jejich… tamto. Ptakopysci, ježury a paježury jsou nejprimitivnější skupinou savců a jsou jiní vskutku v mnoha ohledech. Nejnápadnější odlišností je “zobák” (rostrum) nebo jedová ostruha na zadních nohách, ale samozřejmě zcela nejvíce se liší způsobem rozmnožování. První velká odlišnost tkví v kloace, která je naprosto shodná s ptačí (či plazí). Nemají dělohu a pochvu (k oplodnění dochází ve vejcovodu), mají pár vaječníků, ale jen levý je funkční (také stejně jako u ptáků). Samci nemají šourek ani semenné váčky – varlata jsou v břišní dutině poblíž ledvin. Spermie se tvoří jen v době rozmnožování (varlata se v tu chvíli zvětšují až na trojnásobek) – jednou ročně. Po zbytek roku samci spermie nemají, ale nepodléhejte panice – akt je vždy úspěšný (!) Paní ježurová snáší vejce z kloaky přímo do vaku, který má v době snůšky na břiše. Vak je s předním otvorem (směrem k hlavě) a tvoří se jen v době rozmnožování. Ptakopysk snáší vejce do hnízda. Stejně jako všichni ostatní savci mají ptakořitní mléčné žlázy, avšak nemají prsní bradavky, jen tzv. mléčná políčka – maličká místa, kde je mléko vytlačováno na povrch těla (někdy se tomu říká pocení mléka) a odkud ho mláďata olizují.

Potud jsou rozmnožovací záležitosti stejné pro ježury i ptakopysky, ostatní jsou však rozdílné. Samec ježury má v poměru k tělu velmi dlouhý a silný penis – obvykle okolo 7 cm dlouhý a 2,5 cm široký. Penis slouží jen pro páření, proto je za normálních okolností ukryt v kloace. Je tvořen právě kůží kloaky a na konci je “rozvětven” do čtyř vrcholů – jakoby jeden velký penis se čtyřmi malými na konci, ty jsou uspořádány vedle sebe v jedné řadě. To samo o sobě je dostatečně bizarní, ale tím to nekončí. Dlouho nebylo známo, jak vlastně samec ježury funguje, když jeho penis naprosto neodpovídá stavbě pohlavního ústrojí samice. Bylo provedeno několik pokusů o odběr spermatu pomocí elektroejakulace, ale nikdy se to nepodařilo. Samčí penis byl ztopořený do obludné podoby se všemi čtyřmi konci, ale výsledkem nikdy nebyla ani kapka ejakulátu. Nakonec se podařilo docílit erekce ježuřího samce přirozenou cestou, čímž se ukázalo, že ačkoli má penis čtyři zakončení, ztopoření a pohlavního aktu se účastní vždy jen dvě krajní – levá nebo pravá (ostatní dvě jsou ochablá a zatažená do těla vlastního penisu. Důvod není zcela znám, soudí se, že to souvisí s konkurenceschopností mezi ostatními samci, ale stejně tak může být souvislost s milostnou polohou, v jaké se ježury právě páří, v kontextu s tím, že má samice funkční jen levý vaječník (páří-li se hlavami k sobě, je třeba jiná strana penisu než, když se páří hlavami od sebe).

Zdroj obrázku Flickr

A)Penis ježury australské má čtyři zakončení. Při erekci jsou ztopořeny jen dvě zakončení na jedné straně penisu. Z nich také samec ejakuluje. B) a C) Snímky svazků spermií skenovacím (B) a transmisním (C) elektronovým mikroskopem.  Na obrázku B odpovídá úsečka 10 mikrometrům, na obrázku C pak 500 nanometrů.

Napsat komentář