Pavián ovládající výhybky

Jára Cimrman v Africe sloužil na železniční stanici z Lusaky do Maramby, kde si pomocí vycvičených zvířat zlehčoval už tak lehkou práci. Konkrétně šlo o žirafu, papouška, paviána a afrického boxera. Zajímavé je, že v Jižní Africe na stanici Uitenhage nedaleko Port Elizabeth skutečně pracoval jako výhybkář cvičený pavián.

Někdy v osmdesátých letech 19. století si cestující na železnici Kapské Město – Port Elizabeth v Jižní Africe s hrůzou všimli, že kolem trati běhá opice a mění traťové signály. A jejich zděšení ještě vzrostlo poté, co jim obsluha nedaleké stanice sdělila, že je to naprosto v pořádku.

Jack byl pavián čakma (Papio ursinus), který se proslavil jako asistent jihoafrického signalisty Jamese Wideho. Ten jej zakoupil poté, co při železničním neštěstí v roce 1877 přišel o obě nohy, vycvičil jej k práci signalisty a k tomu, aby ho vozil na vozíku ve městě Uitenhage poblíž Port Elizabeth. Jack se dobře osvědčil – když Wideho nadřízení na jeho angažmá přišli, po jistém váhání se ho rozhodli prozkoušet a následně jej přijali jako zaměstnance. Po devět let asistoval Widemu na stanici Uitenhage s platem 20 centů/den a půl láhve piva na týden a nikdy neudělal chybu. V roce 1890 pošel na tuberkulózu a jeho lebka se nachází ve sbírkách muzea v Grahamstownu.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr

Napsat komentář