Pásový Ford Model T

Krátce po první světové válce, ještě nějaký čas žila americká společnost z “válečného nadšení”. Objevovaly se tak různé fotografie cvičících vojáků domobrany spolu s maketami tanků, jejíž konstrukce byla poplatná téměř období před rokem 1914. Není se ale čemu divit, přeci jen před vstupem USA do “evropské války” byla armáda silně upozaděná. Nyní se ale pořádaly různé dobročinné akce, kde se prezentovala armáda a nadšená veřejnost byla seznamována s moderní válečnou technikou, která pomohla zvítězit USA ve válce na kontinentu.

Spousta průmyslníků se také snažila na této vlně svést a známý průmyslník Henry Martin Ford (1863–1947) nemohl být výjimkou. Na jedno z podobných představení pro veřejnost, které se konalo v únoru 1921, poblíž Key Bridge, přímo ve Washingtonu D.C., představil militarizovaný Ford Model T. Řekněme, že v této době bylo velice populární ze všeho co mělo pásy udělat tank, pokud to nemělo pásy, tak je přidat. Vznikl tak osmikolový Model T, u nějž byla krajní kola původní a mezi nimi přidány dvě další, které byly určené k snazšímu vedení pásů. Jak můžete vidět, pásy byly dosti ohebné a nejspíš jsou vyrobené z pryže. Pro udržení pásů na kolech, byly pásy vybavené bočním vedením. Výsledkem byl jakýsi Ford Model T pro jízdu v těžkém, blátivém terénu. Představení se účastnili i zástupci armády, kteří vozidlo důkladně prohlédli.

Jako traktor by to snad i bylo použitelné, akorát problém bych viděl v křehké konstrukci samotného automobilu. Přeci jen Model T byl poměrně křehký a neměl potřebnou rezervu výkonu. Spalovací motor 177 C.I.D. (2.9 L) o výkonu 20 koňských sil (15 kW) moc parády neudělal. Maximální rychlost onoho pásového stroje by měla být kolem 25-30mil za hodinu, tedy 40-48 km/h, záleželo ale na terénu. Přeci jen pokud vniklo mezi kola a pás bláto, mohly nastat problémy. Pásy byly vyrobené z látky a pryže, tedy stejně jako pneumatiky.

Kýžený efekt se patrně nedostavil, ale i v následujících letech se Ford zabýval konstrukcí roztodivných verzí Modelu T. Jako “přímého” nástupce tohoto vozidla můžeme označit Ford Model T Snowmobile z roku 1922 (na obrázku), nebo různé další verze určené pro jízdu ve sněhu, kdy přední řiditelná náprava byla osazena ližinami a zadní, zdvojená náprava pásovými návleky. Poslední popsaná varianta se již těšila poměrně slušné oblibě a můžeme ji vidět na nemálo zachovaných fotografiích z konce 20. let a začátku let třicátých.

Zdroj obrázku Reddit, Max Pixel a Shorpy

https://i.pinimg.com/originals/bc/91/42/bc9142f62d1dc02a8502ed21d390ec04.jpg

Model T Old Ford Model T Vintage Car Ford Vehicle

Napsat komentář