Oranžová bitevní loď
USS Nevada natřená zářivou oranžovou barvou, aby sloužila v roce 1946 jako cílová loď pro jaderný test v rámci Operace Crossroads. Atomová puma o síle 23 kilotun TNT však cíl minula o 1,5 kilometru a vybuchla 158 metrů nad útočnou transportní lodí USS Gilliam.
Během této série zkušebních testů jaderných zbraní na atolu Bikini. Zkoumala americká armáda účinnost použití jaderných zbraní proti válečným lodím. V prostoru výbuchu bylo soustředěno pět bitevních lodí, čtyři křižníky, dvě letadlové lodě, 12 torpédoborců, osm ponorek, obchodní a výsadkové lodě. Použity byly jak starší americké válečné lodě, tak lodě předané USA jako kořist po jejich vítězství v druhé světové válce. Byly to zároveň první z mnoha zkušebních jaderných testů, které USA provedly na Marshallových ostrovech.
USS Nevada (BB-36) byla spuštěna na vodu 11. července 1914 a námořnictvo ji převzalo v březnu 1916. Až do poloviny roku 1918 sloužila v Tichém oceánu. Následně byla poslána do Evropy, kde se stihla ještě zapojit do bojů v 1. světové válce. Po skončení konfliktu sloužila v Atlantiku a východním Tichomoří. Podnikla cesty do Brazílie a Austrálie. Koncem dvacátých let dvacátého století podstoupila rozsáhlou přestavbu, načež sloužila až do japonského útoku v tichomořském loďstvu. Během útoku na Pearl Harbor, 7. prosince 1941, se stala hlavním terčem útoků japonských letadel. Byla zasažena jedním torpédem a několika bombami, potopení zabránilo jen to, že najela na mělčinu. Po provizorních opravách byla odeslána na generálku na západní pobřeží USA. Když zastaralá loď ztratila vojenský význam. Po jaderném testu v roce 1946 zůstala těžce poškozena a radioaktivní. Nezpůsobilá pro další službu byla 29. srpna 1946 vyřazena z provozu a 31. července 1948 potopena u Havajských ostrovů, při nácviku námořní střelby. V roce 2020 ji znovu našli a zkoumali archeologové.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons