Ohnivá liška

Ohnivá liška je kvůli svému zabarvení velmi vzácná. Je téměř stejná jako klasická červená liška, ale má na zádech černý kříž a proto se v angličtině jmenuje “cross fox”. Technicky vzato se jedná o částečný melanismus. V tom případě jde dobře vidět jak tmavá srst tak i kresba a barva obvyklá.

Melanismus je termín používaný pro výrazné rozvinutí tmavého pigmentu melaninu na kůži a srsti živočichů. Jedná se v podstatě o opak albinismu. Svůj původ má ve starořeckém slovu melas/melanos – černý. Na rozdíl od albínů jsou melaničtí jedinci obvykle lépe přijímaní ostatními zástupci svého druhu. Mají i podstatně větší šanci na přežití, neboť tmavé zbarvení je lépe kamufluje ve tmě a nijak zvlášť je nehendikepuje za světla (kromě rozsáhlých otevřených prostor). Tmavá mutace je tudíž běžnější u lesních forem a druhů, než u živočichů žijících v otevřené krajině. Melaničtí jedinci jsou odolnější vůči nepříznivým vlivům slunečního záření (UV záření). Má se zato, že jsou rovněž odolnější vůči některým chorobám. Negativem je nižší schopnost zisku vitamínu D ze slunečního záření.

Zdroj obrázku Studio Darpan

https://mymodernmet.com/wp/wp-content/uploads/2020/05/black-orange-fox-sam-gaby-2.jpg https://i.pinimg.com/originals/44/b3/bd/44b3bdb62f4c98eef9595b8c119b6ef3.jpg

Napsat komentář