Zpackaný odstřel velryby dynamitem

Zpackaný odstřel velryby půl tunou dynamitu. Všichni diváci byli pokrytí hnijícím masem.

Psal se 9. listopad roku 1970, když moře na pláž u ústí řeky Siuslaw vyvrhlo 14 metrů dlouhou mrtvolu vorvaně vážící něco přes sedm tun. Úřadům města Florence bylo jasné, že mrtvola musí být uklizena, protože zakrátko začne zahnívat. Po konzultaci s námořnictvem se rozhodli pro odstřel velryby. Výbuch měl velrybu rozmetat na menší kousky, o které by se pak postarali mrchožrouti. Odstřelem byl pověřen jistý George Thornton, který později uvedl, že tento úkol dostal, protože jeho šéf odjel na lov. Thornton se rozhodl, že k odpálení použije 450 kilogramů dynamitu.

Na odstřel velryby 12. listopadu se přijel podívat i Walt Umenhofer, veterán z druhé světové války, který prošel pyrotechnickým výcvikem. To, co viděl, jej hodně znervóznělo. Snažil se přesvědčit Thorntona, že dvacet krabic dynamitu je příliš mnoho, že by postačilo pouze dvacet tyčinek. Marně. K odstřelu došlo ve tři čtvrtě na čtyři odpoledne, kdy se okolím rozlehla mohutná exploze. Kusy velryby se vznesly vysoko do vzduchu. Počáteční pobavení přihlížejících se proměnilo ve výraz odporu a strachu, když mezi ně začaly dopadat zapáchající kusy masa. Předimenzovaná nálož ho rozptýlila dál, než Thornton čekal. Kusy mrtvoly dopadaly do blízkosti budov ve městě a jeden obzvlášť velký zdemoloval zaparkovaný vůz Oldsmobile 88. Shodou okolností to bylo nové auto, kterým přijel právě bývalý pyrotechnik Walt Umenhofer. Aby byla ironie dokonalá, své auto zakoupil v sousedním městě v akci “Get a Whale of Deal.”

George Thornton považoval odpal za úspěch a všechno prý šlo přesně dle plánu. Vzhledem k tomu, že všichni přihlížející byli pokryti velrybím masem, se o úspěchu dá pochybovat. Navíc racci, kteří se o kousky masa měli postarat, nebyli nikde k vidění. Úřady v Oregonu od té doby velrybí mrtvoly zakopávají do písku nebo odvážejí, pokud je písek příliš mělký. Zajímavostí je, že letos byl na počest odstřelu pojmenován park ve městě Florence v Oregonu. Hrdé jméno zní “Exploding Whale Memorial Park”, tedy Pamětní park vybuchující velryby. Název vyhrál v hlasování obyvatel, když získal 439 z 856 hlasů.

Zdroj obrázku Pixabay a Flickr

https://thesiuslawnews.com/uploads/images/2018/11/f52b4b2d0fc8908fafb903ba64012714.jpg

Napsat komentář