Obyvatele trápí divné hučení

Obyvatele severoirského města Omagh trápí nevysvětlitelný hluk, který mnohým nedává spát. Lidé jej popisují jako nepřetržité monotónní hučení, odlišné od zvuků projíždějících aut. Je slyšet jen během noci, obvykle kolem půlnoci až jedné hodiny.

Hluk se začal šířit od poloviny října 2023. Zatímco někteří obyvatelé si na něj již zvykli, jiným značně snižuje kvalitu života. Úředníci nakonec zavolali odborníky, kteří po původu hluku pátrají speciálními nástroji. Vzhledem k tomu, že se ale hluk šíří po celém městě, je lokalizace jeho původu velice obtížnou. Někteří lidé si myslí, že zdrojem hluku jsou průmyslové či farmářské stroje, ale samozřejmě se našli i tací, kteří jeho původ hledají u mimozemšťanů.

Omagh však není jediným městem, jehož obyvatele trápí tajemný zvuk. “Obtěžování nízkofrekvenčním hlukem” bylo ve Velké Británii hlášeno za posledních 50 let od Largs po Bristol. Kupříkladu “bzukot” slyší už léta i lidé v anglickém Holmfieldu a jeho zdroj se už léta nedaří najít. Podobné případy se ale vyskytují po celém světě. Příležitostně jsou zdroje hučení skutečně vystopovány k průmyslovým nebo zemědělským strojům – v Kokomu v Indianě byly na vině ventilátor a kompresor – ale většina zůstává záhadná. Teorie jejich původu jsou různé, od vibrací ze seismické aktivity, nízkofrekvenční komunikace s ponorkami, větrné elektrárny nebo vlnová aktivita odrážející se na dně oceánu. No pak zde jsou všelijaké ztřeštěné teorie.

Zajímavostí je, že kupodivu ne každý slyší tento hukot. Konkrétně jen asi 4 % populace (nejnáchylnější skupinou jsou ženy středního věku) a audio experti jej často nedokážou detekovat ani pomocí nahrávacího zařízení. Ne vždy totiž může existovat vnější příčina a tam, kde existuje, mohou pomoci behaviorální terapie. “Čím více se lidé soustředí na hluk, tím více jsou úzkostliví a bojí se, tím více tělo reaguje zesílením zvuku,” říká audiolog, doktor David Baguley.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář