Obří pušky zvané Punt gun (ptáčnice)

Obří pušky zvané “Punt gun” (česky ptáčnice), které by bylo možno nazvat i malým dělem, byly určeny k lovení vodních ptáků. Vyráběly se na míru a byly tedy velice rozmanité. Mohly mít ráži i více než 51 mm a vrhat více než půl kilogramu broků. Dobové záznamy uvádějí, že jediným výstřelem dokázaly zabít 50-100 vodních ptáků (!) Zpětný ráz byl enormní, tedy bývaly pevně osazeny na loďku nebo pramici a před výstřelem bylo nutno pevně zaseknout kotvu. V 60. letech 19. století většina států v USA tento způsob lovu zakázala a federální zákon byl vydán v roce 1918. V Británii ale vydržely mnohem déle. Byť zde zákon zakazuje používání loveckých zbraní o větší ráži než 44 mm, průzkum v roce 1995 prokázal, že se tehdy aktivně používalo více než 40 těchto netradičních zbraní.

Zajímavostí je, že dle knihy “Defending Ireland”, jejímž autorem je Eunan O’Halpin, byla v roce 1941 jednotka irské domobrany v Co. Louth, vybavena velice nevšedními puškami. Ty jsou označována jako “nine-foot blunderbuss” což očividně naznačuje, že se jednalo právě o ptáčnice. Využití irskou domobranou je velice zajímavé, byť tyto jednotky byly vybavené vším možným, tak oprášení takto netradičních zbraní je velice pozoruhodné.

Zdroj obrázku Flickr a Wikimedia Commons

http://www.palba.cz/album/albums/userpics/12832/http__a_amz_mshcdn_com_wp-content_uploads_2015_06_Punt-gun.jpg https://thehuntingnews.com/wp-content/uploads/2020/01/Untitled-29.png

předseda United States Game Warden George A. Lawyer, s nelegální puškou délky 10’9″ o váze 250 liber (1920)

Napsat komentář