Zpackané oběšení slonice Mary (1916)

Samice slona indického pojmenovaná Mary, byla celebritou v cirkuse Charlieho Sparkse (1882-1947). Ve věku 22 let, vážila 4,5 tuny a budila pozornost nejen svou velikostí, ale i dovednostmi. V manéži hrála na hudební nástroje, házela míčem, dokázala udělat stojku a spolu s ostatními slony předváděla vláček. Nechyběla na reklamních plakátech a chodila v čele všech městských průvodů. Při průvodu dne 12. září 1916, v Kingsportu ve státě Tennessee, se o ni staral jistý Walter Eldridge, zvaný Zrzek. Tento tulák se k cirkusu přidal teprve předchozího dne a s péčí o slony neměl žádnou zkušenost. Nikdo netušil, že Mary trpí bolestivým zánětem pod jedním ze zubů.

Cirkusová přehlídka právě procházela centrem města, když se Mary měla shýbnout pro kus melounu. Nestalo se tak a Eldridge ji ztrestal bodnutím za ucho – přičemž zasáhl zmíněný zanícený váček. V hrozné bolesti slonice popadne ošetřovatele chobotem a mrští s ním o stánek s limonádou, načež mu rozšlápne hlavu. Mozek a krev se rozstříkla po celé ulici. Diváci začali prchat a místní kovář Hench Cox na ni vystřílel všechny náboje ze svého revolveru, leč zůstala nezraněna. Majitel cirkusu slonici rychle uklidňuje, leč tou dobou se vrací rozlícený dav a požaduje slonovu smrt. Sparks se rozhodne upokojit dav a kývne na veřejnou popravu.

Nastává ale nečekaný problém a to se způsobem provedení. Elektrického proudu v Tennessee není dostatečné množství, zamítnuto je rozdrcení nebo roztrhání dvěma lokomotivami a volba nakonec padne na oběšení. Mary odvážejí do blízkého Erwinu, kde mají stotunový jeřáb ku zvedání železničních vagónů. Kruté cirkusové představení přiláká přes 2 500 diváků, povětšinou místních dětí. Krátce po čtvrté hodině navléknou slonici kolem krku řetěz. Sparks počítal s tím, že přítomnost ostatních slonů ji uklidní, ale nestane se tak. V obavě z útěku jí přivázali nohu k železničním kolejím. Na začátku popravy, kdy se rameno jeřábu začalo zvedat, někdo zapomněl onu nohu uvolnit. Slonice byla napnuta tak, že začala vydávat zoufalé, bolestivé skřeky. Rozezněl se příšerný zvuk praskajících kostí a trhaných šlach. Navíc řetěz kolem jejího krku nevydržel a při pádu si slonice ještě zlomila pánev. Napodruhé už se tento odporný čin povedl a přítomný veterinář po půl hodině konstatoval smrt.

Zdroj obrázku Wikipedia

https://protectallwildlifeblog.files.wordpress.com/2017/02/1a93b-murderous_mary_1916.jpg

Napsat komentář