Nixon na večeři v Číně

Prezident Nixon, jeho žena Pat a Henry Kissinger, se několik měsíců učili správně ovládat jídelní hůlky. Šlo o přípravy na večerní banket při jeho plánované návštěvě Číny v únoru 1972. Některá bojová umění používají hůlek jako improvizované zbraně – vržená hůlka má neočekávaně vysokou průraznou sílu. Zda tímto ultimativním zabijáckým výcvikem prošel i prezident Nixon, nebo alespoň jeho žena Pat, není bohužel známo.

Prezident Richard Milhous Nixon (1913-1994) přicestoval do Číny ke schůzce s tamním vůdcem Mao-Cetungem. Šlo o schůzku zahalenou tajemstvím, protože právě probíhala válka ve Vietnamu, rovněž mezi Spojenými státy a Sovětským svazem panovalo napětí. V naději, že vrazí klín mezi komunistickou Čínu a SSSR, Nixon a jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti Henry Kissinger oklamali americké ministerstvo zahraničí a zorganizovali návštěvu Číny, která tehdy byla téměř zcela izolována od okolního světa.”V dobách minulých jsme byli nepřáteli. Teď jsou mezi námi velké rozdíly. Ale svádějí nás dohromady společné zájmy, které tyto rozdíly překonávají. Svět se dívá. Svět nás poslouchá. A svět čeká na to, co učiníme,” uvedl tehdy Nixon. Prezidentova návštěva Číny a jeho řeč na recepci v takzvané Velké hale lidu svět šokovala.

Celá návštěva probíhala spíše neutrálně než přátelsky, a to jak ze strany Číny, tak ze strany Spojených států. Přesto bylo dne 28. února 1972 podepsáno Šanghajské komuniké, které normalizovalo vztahy a rozvíjelo spolupráci obou zemí. Byť vyšli vstříc Číně, tak americká strana dosáhla všechno, co původně zamýšlela. Na úspěchu dohody měl obrovský podíl asistent prezidenta Henry Kissinger, který sice stojí v pozadí událostí, ale je významnou osobností v novodobých dějinách USA. Spojené státy americké, které byly největším nepřítelem Číny, byly najednou silným spojencem.

Zdroj obrázku Picryl

Napsat komentář