Nils Gustaf Håkansson

Nils Gustaf Håkansson (1885-1987) se v cyklistickém světě proslavil jako Stålfarfar (Super dědeček), když roku 1951 účastnil Sverigeloppet, závodu jehož trasa vede přes celé Švédsko, tehdy mu bylo úctyhodných 66 let.

Håkansson se narodil 15. října 1885 a většinu života prožil v Gantofty v Helsingborgu (na samém jihu Švédska), kde řídil autobus, zatímco jeho žena Maria provozovala kavárnu. V roce 1927, ve věku 42 let, se na kole vydal do hor na severu země. V roce 1951 se neoficiálně zúčastnil závodu Sverigeloppet z Haparandy do Ystadu, o délce 1764 kilometrů! Kvůli jeho pokročilému věku mu pořadatelé odmítli umožnit účast. Maximální věk pro účastníky byl 40 let, a překonával jej tak o plných 26 let. Nils se ale nenechal odradit, na košili si napsal velkou nulu a vyrazil minutu po posledním (oficiálním) účastníku závodu. Tour se jela na etapy, a zatímco ostatní soutěžící spali, Håkansson šlapal až tři dny bez spánku. Povšimla si jej média, která jej okamžitě překřtila na Stålfarfar (Super dědeček) a tato přezdívka jej provázela do konce života. Nechal si narůst dlouhé vlající bílé vousy, díky nimž vypadal ještě starší. Organizátoři se báli, že se lidé budou smát účastníkům závodu, ale celý národ napjatě sledoval jeho cestu zemí.Během několika hodin volna v Söderhamnu jej policie požádala aby podstoupil lékařskou prohlídku, která ukázala, že je v dobrém zdravotním stavu. Po 6 dnech, 14 hodinách a 20 minutách dorazil do Ystadu – plných 24 hodin před ostatními soutěžícími. Proběhla slavnostní přehlídka s pochodovou kapelou, hasičskými sbory a Håkanssonem sedícím na ramenou mladších mužů. Další den měl audienci u švédského krále Gustava VI. Adolfa.

Håkansson si následně přivydělával účinkováním v reklamách a cestoval po Švédsku, kde navštěvoval domovy pro seniory. Zde prezentoval své náboženské písně a později dokonce nahrál vlastní desku, čímž se v té době stal nejstarším hudebním umělcem světa. V roce 1959 jel na kole do Jeruzaléma, aby navštívil svatá místa. Poslední cyklistické výlety podnikl poté, co dosáhl věku 100 let. V době jeho smrti mu bylo téměř 102 let a jeho ženě Marii, která zemřela rok před Håkanssonem, téměř 105 let. Manželé jsou pohřbeni na hřbitově Kvistofta spolu se synem, kterého oba přežili.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Stålfarfar – Gustaf Håkansson 1885-1987 personlighet med profetskägg som bla. cyklade mellan Haparanda-Ystad.

Napsat komentář