Největší teroristický útok v historii Českých zemí (1689)

Největší teroristický útok v historii Českých zemí, po němž lehla popelem většina Prahy a dalších významných měst (1689)

Od konce září 1688 probíhala válka o falcké dědictví, kdy se koalice států postavila Ludvíku XIV. (1638-1715) s cílem zamezit další francouzské územní expanzi. Ludvíkův oblíbenec generál Ezéchiel du Mas, Comte de Mélac (1630-1704) tehdy přišel s myšlenkou, jak tajně napadnout nepřátelská města daleko za frontou. K tomuto účelu naverboval a vycvičil německé a české zajatce, kteří měli za francouzský žold doma zapalovat města a tím působit chaos a materiální škody. Na podzim roku 1688 byla vypálena první německá města Heidelberg, Mannheim, Baden a mnoho dalších. Následujícího roku přišla na řadu i města Česká.

Koncem května 1689 vstoupilo do Prahy třicetičlenné komando vedené setníkem Jiřím Sedmihradským, odborníkem přes výbušniny, miny, granáty a pyrotechniku. Všichni byli oděni v uniformách Kaiserštejnského pěšího pluku, celkově budili dojem císařských verbířů a prokazovali se padělanými listinami. V zájezdním hostinci U tří zvonků v Mostní ulici na Malé Straně si vybudovali základnu a v tamním sklepě vyráběli granáty a prachové patrony. Dne 21. června 1689 se komando rozptýlilo po městě a založilo deset požárů. Během několika hodin zachvátily plameny celé Staré Město, Židovské město a část Nového Města. Výsledkem běsnění bylo přes 400 mrtvých a bezpočet raněných, 820 domů lehlo popelem a dalších 200 muselo být strženo. Zničena byla většina kostelů, klášterů a synagog, včetně Králova dvora u Prašné brány a Novoměstské vodárny. Převážně gotické město pak bylo znovu vystavěno v barokním stylu. Sedmihradského skupině se podařilo uprchnout za Rýn.

Krom Prahy vzplály i Klatovy, Trutnov, Broumov a Hořovice. Komando pěti mužů vedené Vavřincem Procházkou (1660-1689­) se ještě pokusilo podpálit České Budějovice a Písek. Procházkovi se nepodařilo ale proniknout za hradby a skrýval se v obilných polích. Byl chycen v Krči u Protivína hlídkujícími sedláky a zmlácen. Přiznal že je ohnivý hejtman Vavřinec. Později byl přemístěn do Prahy, kde koncem července nebo začátkem srpna roku 1689 byl převezen popravčí károu na místo, kde stál dům U černého orla, kde mimo jiné i započal svůj žhářský útok. Zde mu byli odtrhány prsty levé ruky, později byl eskortován Hybernskou ulicí na popraviště, kde už čekalo dalších 18 žhářů. Všichni byli odsouzeni k trestu smrti tzv. dvojí smrtí, nejprve smyčkou kolem krku, skoro udušeni, poté upáleni. Stalo se tak 9. září 1689.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://i1.wp.com/epochaplus.cz/wp-content/uploads/2018/06/1-11.jpg?fit=768%2C504&ssl=1

Napsat komentář