Nejtěžší lední medvěd

Lední medvědi váží v průměru 450 kilo, ale dnes je známe spíš jako hubeňoury plující na tajících krách. Najdou se ale i výjimky, u kterých by si člověk až řekl, že ujídají z talířů ostatních. A rozhodně nemají problémy se žlázami nebo zavodněním. Jedním z pořádných “kuliček” je řádně vypasený Fat Albert (Tlustý Albert).

Albert žije poblíž města Kaktovik (Qaaktuġvik) na Aljašce, kde se místní lidé živí především lovem ryb. To s sebou přináší spoustu odpadu a zbytků, kterými se živí “bělásci” jako je Albert. No a docela se mu daří, jelikož takto nabral váhu 680 kilo, což je již docela slušná nadváha. Nutno podotknout, že lidé nechávají rybí zbytky cca čtyři kilometry za městem, aby přilepšili hladovějícím medvědů. Z respektu a úctě k nim, jelikož zde žijí již tisíce let. Bohužel někteří chlupáči nepochopili, že by mohli taky něco nechat ostatním.

Albert tak je asi nejtlustším žijícím ledním medvědem, leč stále jde o hubeňoura, oproti nejtěžšímu zaznamenanému medvědovi. Ten byl totiž nalezen a zastřelen v Kotzebueově zálivu na západním pobřeží Aljašky v roce 1960, po zvážení byla zaznamenána hmotnost jedné tuny a dvou kilogramů. Stál-li by tento medvěd na zadních nohou, vysoký by byl kolem 3,5 metru. Tento exemplář je nyní vystaven na letišti v Anchorage. Tunového, zcela vykrmeného medvěda před obdobím klidu popisuje i německý zoolog Josef H. Reichholf. Bohužel dostupné údaje získané ze studií naznačují, že vzhledem ke změně klimatu, již druh nyní nedosahuje takových rozměrů jako ve 20. století.

Zdroj obrázku Piqsels

https://i2-prod.mirror.co.uk/incoming/article21770463.ece/ALTERNATES/s1200c/1_magnus_roly_polar_1.jpg

Napsat komentář