Nejstarší svatební dort

Nejstarší zachovaný svatební dort letos oslaví 124 let existence.

Tento ozdobný svatební dort byl vyroben Charlesem H. Philpottem v roce 1898, krátce poté, co se s manželkou přestěhovali z Kentu do 22 Potters Lane v Basingstoke. Zde si otevřeli obchůdek “C.H. Philpott, Baker and Confectioner” (tedy pekařství a cukrářství). Dort byl vystaven ve výloze až do zavření v roce 1964, kdy jej přenesli do podkroví domu. V roce 1995 jej nabídla místnímu muzeu pekařova dcera Ruby Philpott.

Pokud se dobře podíváte, tak dort v pozoruhodně dobrém stavu a samotný dort, tradiční bohatě ovocný, zůstává i nadále vlhkým. V polevě jsou vidět praskliny, které způsobily otřesy během německého bombardování Basingstoke v srpnu 1940. Tým konzervátorů dort vyspravilo a opatrně napustil roztokem na bází acetonu. Následně jej bylo nutné co nejvíce vysušit pomocí balíčků silikagelu. Nyní je neustále monitorován, aby bylo zajištěno, že zůstane zachován i příštím generacím.

Zdroj obrázku Max Pixel

https://collections.hampshireculture.org.uk/sites/default/files/styles/max_1300x1300/public/objects/18900_009,P20-,P20wedding,P20cake.jpg,qitok=preGX1RW.pagespeed.ce.D4vtPZGgKm.jpg

Napsat komentář