Nejšpinavější muž Evropy

Nejšpinavějším mužem Evropy byl bezdomovec Ludvík. Spálil, na co přišel a černým popelem si následně pomazával celé tělo.

Ludvík Doležal dlouho žil na opuštěném statku ve Skřivanech u Nového Bydžova. Trpěl psychickou poruchou, při které pálil, co mu přišlo pod ruku a v ještě teplém popelu se válel a mazal si ho na obličej. I kvůli jeho zálibě v pálení pneumatik, plastových matrací a dalších věcí u něj několikrát zasahovali hasiči. Nikdy se ale nikomu nic nestalo a Ludvík ani nikoho neohrozil. S černou kůží od popela připomínal čerta. Možná proto mu lidé začali říkat muž z popela, zahraniční média jej ale překřtila na nejšpinavějšího muže Evropy.

Ludvík byl přírodní úkaz, který dlouhá léta fascinoval fotografy i filmaře. K ohni měl zvláštní vztah a vypadalo to, že už ho plameny ani nepálí. Filmaře třeba ohromilo, že léta dýchal kouř z pálících se pneumatik, nebo že holou rukou sáhl do plamenů pro hrnek, který mu tam spadl a nebylo znát, že by ho to nějak pálilo.

Bezdomovec Ludvík Doležal měl vystudovanou základní školu, ale v učení nevydržel. Od sedmnácti let pracoval u technických služeb v Jičíně, bydlel u otce, ale ten mu brzy zemřel. Po vojně šel do Hradce Králové. Pak pracoval u Pozemních staveb. Nemoc a rodinné zklamání byly podle něj bod zlomu. Jednoho dne si prostě řekl, že přestane pracovat. Začal trucovat a nechodil do práce. V Hradci bydlel v podnikovém bytě, který ale musel opustit a odešel tak do Skřivan. Zde asi devět let obýval místní konírnu. Od státu pobíral životní minimum, ale s penězi neuměl vyžít a tak je starostka obce předávala rovnou v místním obchodě, kde mu každý den připravovali balíček potravin. V igelitce nesměly chybět jeho oblíbené cigarety a káva. Když však jeden pátek, koncem prosince 2016, do obchodu nepřišel, začalo to být místní prodavačce divné. Kontaktovala místní pečovatelský dům a jeho zaměstnanci v pondělí našli Ludvíka v opuštěném objektu mrtvého. Při ohledání místa nebylo zjištěno cizí zavinění.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář