Nejrychlejší sovětský automobil

Výroba automobilů byla hned od počátku spojena se závoděním a ani konstruktéři v SSSR se této populární zábavě nevyhýbali. Pokusy s překonáním maximální rychlosti započaly již před druhou světovou válkou, leč za světovými rekordy výrazně zaostávali. Zatímco sportovní auto moskevského Centrálního automobilového sportovního klubu GAZ-A TsAKS v roce 1937 dosáhlo rychlosti 131 km/h, americký Thunderbolt v tom samém roce již svištěl 501 km/h. Přesto však šlo o velký úspěch. Automobilové závody totiž byly v SSSR raritou a inženýři Gorkovského automobilového závodu (GAZu) měli od svých nadřízených zadány jiné priority.

Nadšenci se ale dál věnovali pokusům s dosažení co nejvyšší rychlosti. V roce 1938 byl představen závodní automobil GAZ GL-1, jež byl derivátem sériového vozu GAZ M1. Hlavní motivací Sovětů ani tak nebyl zájem o motorsport jako takový, jako spíše ukázat, že lze konkurovat americkým značkám. V květnu téhož roku totiž pilot Michail Gromov v americkém Cordu 812 stanovil nový domácí rychlostní rekord – 141 km/h. Designér Jevgenij Agitov tak vytvořil vůz GAZ GL-1, který měl tuto “potupu” napravit, ačkoliv se poněkud jednalo o pokrytectví. Automobil M1 byl ve skutečnosti licenčně vyráběný Ford V8-40 (od roku 1936) a tím pádem nešlo o zázrak domácí techniky, ale to tehdy nikdo neřešil. V říjnu 1938 na závodech v Kyjevě GAZ GL-1 dosáhl rychlosti 147,84 km/h a nový sovětský rekord byl na světě.

Na překonání této hodnoty si v SSSR následně museli počkat až do září 1946. Tentokráte se jednalo o auto “Hvězda” moskevského inženýra Alexandra Peltzera. Ten údajně neokopíroval žádný sériově vyráběný vůz, byť se nechal inspirovat dobovými závodními vozy. Hvězda na dálnici za Moskvou dosáhla rychlosti 148 km/h. Peltzer své auto několikrát vylepšil a zvyšoval jeho výkon. Hvězda-3 měla motor o síle 64 HP a byla schopna dosáhnout rychlosti 205 km/h. Poslední model této série končil číslovkou šest, ovšem jeho maximum bylo 183 km/h. Nakonec bylo v roce 1962 rozhodnuto, že SSSR závodní auta nepotřebuje a s programem se skončilo. Rychlostní rekord SSSR se tak nezměnil až do roku 1991!

V roce 2010 představila karosárna Bušujev moderní repliku závodního automobilu GAZ GL-1. Jako podklady při výrobě firma používala jen hrstku dochovaných fotografií a nákresů. I díky tomu byl vůz dokončen až po třech letech práce. Nyní je vystaven v Moskevském muzeu.

Zdroj obrázku Boushuev

Sovětský závodní automobil GAZ-A TsAKS
GAZ GL-1
GAZ GL-1
Hvězda
Hvězda

Napsat komentář