Nejdelší nákladní lanovka

Nejdelší lanovka ve střední Evropě vede z Krkonoš a ekologicky převáží vytěžený vápenec.

Nákladní lanovku vybudovala v letech 1959-1963 firma Transporta Chrudim za účelem přepravy vápence z vápencových dolů kolem Černého Dolu k železnici v Kunčicích nad Labem. Je přes 8 km dlouhá s převýšením 215 m a má cca 250 vozíků. Podpírá ji 49 podpěr a 2 lanové přechody. Jednotlivé úseky jsou napínány pomocí tzv. napínacích stanic. Vozík dorazí do výsypné stanice v Kunčicích nad Labem za 43 min. Přepravní kapacita činí 100 tun za hodinu, za jednu pracovní směnu se tak přepraví cca 800 tun (tedy zhruba 40 náklaďáků) kusového vápence pro výrobu mletých vápenců a maltových směsí.

Celou lanovku obsluhuje pět lidí, tři na nakládce v lomu a dva na vykládce. Zajímavostí je, že lanovka ke svému chodu nepotřebuje prakticky žádnou energii, protože funguje na spádovém systému. Z výše položeného lomu jedoucí vozíky naplněné vápencem “přetahují” lehčí prázdné vozíky směřující od níže položených Kunčic. Pouze k prvnímu rozjetí se použije elektromotor. Ten pak slouží jako brzda a zároveň vyrábí elektřinu pro část zařízení lomu.

V době vzniku lanovky měla kunčická vápenka dvě pece na vypalování vápna, které vyžadovaly nepřetržitý plynulý přísun materiálu, který v případě výpadku lanovky musel být nahrazen nákladními automobily. V minulosti bývala lanovka v provozu nepřetržitě i v noci, takže byla předmětem stížností na hlučnost provozu. Postupně se ale výroba utlumovala a výhledově by měla fungovat zhruba do roku 2034. Po vytěžení vápence v Černém Dole bude lanovka rozebrána.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář