Nejchrabřejší zvíře na světě

Medojed kapský (Mellivora capensis) je oficiálně veden v Guinessově knize rekordů jako nejchrabřejší zvíře na světě.

Medojed je všežravec. Loví ptáky, plazy i savce, ale dokáže si pochutnat i na ovoci a různých hlízách, nepohrdne ani mršinami. Díky své rychlosti, síle a extrémní odolnosti vůči jedům (je schopen přežít i uštknutí zmije útočné), loví i prudce jedovaté hady, jako jsou zmije útočná či kobry. Med a larvy včel jsou pro něj pochoutkou. S hledáním medu mu pomáhá pták medozvěstka, který požírá larvy a vosk včel. Navede medojeda k úlu a počká, až hnízdo rozbije. Když má příležitost, zabíjí i domácí zvířata do velikosti kozy. Je schopný zaútočit i na lva a je známý případ, kdy tři medojedi vyhnali od kořisti sedm lvů.

Dospělý medojed nemá přirozené nepřátele. Vděčí za to i faktu, že je od přírody skvěle vybaven pro boj. Při ohrožení vylučuje ze žláz páchnoucí sekret podobný sekretu skunka, a tím odvrátí nepřítelův útok. Jeho kůže je natolik tuhá, že dokáže zastavit šíp nebo ránu mačetou, a přitom velmi volnou, a proto se při napadení shora dokáže otočit o 180 stupňů. Pokud se podaří jedovatému hadovi prokousnout medojedí kůži a uštkne ho, může medojed vykazovat několik hodin známky otravy, ale většinou se poměrně brzy zotaví. Stává se, že je zabit levhartem či lvem, ale obvykle se těmto kočkám dokáže ubránit.Medojed je navíc docela chytrý a dokáže například překonat zeď tím, že k ní nastaví hromadu kamení, nebo otevřít dveře zavřené na petlici.

V zajetí se může medojed dožít až 26 let, ve volné přírodě je to zřejmě podstatně méně. Medojed je chován v zoo velmi zřídka. Na celém světě se jedná jen o 15 institucí. V celé Evropě se jedná pouze o šest zařízení. V ČR dlouhodobě chovala medojeda pouze Zoo Praha, která ho již několikrát úspěšně rozmnožila. Od roku 2016 je chován v ZOO Dvůr Králové, od roku 2018 pak také v Zoo Olomouc.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář