Nejbizarnější nehoda v historii formule

Nejbizarnější nehoda v historii závodů formule 1 se udála 5. března 1977, během Grand Prix Jihoafrické republiky. Tehdy zahynul talentovaný britský jezdec Thomas Maldwyn Pryce, původem z Walesu. Po střetu Tomova monopostu s traťovým komisařem nesoucím hasící přístroj a přebíhajícím trať, se tělo mladíka roztrhalo v rotacích při rychlosti 270 km/h a kus ruky s 18 kg hasícím přístrojem zasáhl pilota do hlavy, kterou doslova utrhl.

Během závodu odstavil italský jezdec Zorzi svůj vůz kvůli problému s přívodem paliva a vzniknuvším požárem. Jelikož nemohl opustit vůz, vyrazila mu na pomoc dvojice traťových komisařů. Prvním, který přeběhl vozovku, byl pětadvacetiletý automechanik William (Bill). Druhým devatenáctiletý Frederik Jansen van Vuuren, který nesl 18kilogramový hasicí přístroj. První z nich dokázal vozovku přejít, ale van Vuuren ne. Když oba mladíci začali běžet přes trať, několik jezdců právě vyjelo z poslední zatáčky a mířili na hlavní rovinku. První jezdec se ještě stihl těsně vyhnout, leč Pryce byl v zákrytu. Narazil do mladíka v rychlosti asi 270 km/h. Van Vuuren byl vymrštěn do vzduchu. Zemřel při nárazu, když bylo jeho tělo roztrženo Pryceovým vozem. Hasicí přístroj, který nesl, udeřil Pryce do hlavy. Síla nárazu byla taková, že přístroj byl vymrštěn až přes přilehlé tribuny na parkoviště, kde zasáhl zaparkované auto. Náraz hasicího přístroje vyškubl Pryceovu helmu vzhůru a jeho hlava byla částečně sťata řemením. Smrt byla téměř jistě okamžitá.

Vítězem závodu se stal Rakušan Niki Lauda. Bylo to jeho první vítězství po jeho nehodě při Grand Prix Německa 1976. Nejprve se vyjádřil, že to bylo jeho nejlepší vítězství kariéry, ale když mu byla na pódiu oznámena Pryceova smrt, řekl, že tedy není co slavit.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://i.redd.it/4e7hiwsesnmy.jpg http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT5lASuWu1_ao5RplXfral5sKl_v6mmLW9qeoWOkNLyhDdeR5oGkE-C0xuzryTA

Napsat komentář