Ned Kelly (1854-1880)

Slavný australský bandita Edward “Ned” Kelly nosil zbroj vyrobenou z litinových kamen.

Po obvinění z pokusu o vraždu policisty v domě jeho rodiny (roku 1878), začali po Nedu Kellym a jeho přívržencích pátrat policisté s pomocí aboridžinských stopařů. Po zastřelení tří policistů byli prohlášeni za psance. Následně spáchali několik ozbrojených loupeží a zastřelili známého policejního informátora Aarona Sherritta. V dopise, diktovaném a odeslaném z Jerilderie v Novém Jižním Walesu během bankovní loupeže, Kelly sepsal seznam svých činů vedoucích k jeho prohlášení za psance. Kritizoval Britské impérium a obvinil irsko-australské katolíky, nosící vojenské či policejní uniformy, ze zrady svých lidí a své víry (on sám měl právě irský původ). Vyhrožoval hrůznými následky vůči těm, kdo by se mu pokusili vzdorovat, a dopis končí slovy “Jsem psancem, synem vdovy a mé příkazy musejí být uposlechnuty.”

Po neúspěšném pokusu o vykolejení a přepadení policejního vlaku se 28. června 1880 se svým gangem naposledy střetli s policií státu Viktorie. Kelly, oblečený v podomácku vyrobené plátové zbroji vyrobené z kamen, byl policisty postřelen do nohou, zatčen a následně obžalován ze zastřelení tří policistů. Byl shledán vinným ve třech bodech úmyslné vraždy a odsouzen k trestu smrti oběšením.

Ned Kelly byl oběšen 11. listopadu 1880 v Old Melbourne Gaol. Dozorce si do deníku zapsal, že když byl Kelly vyzván k vyřčení posledních slov, vězeň otevřel ústa a něco si pro sebe zamumlal. The Argus uvedl, že pan Castieau, ředitel věznice, informoval odsouzeného, že hodina popravy byla stanovena na desátou. Kelly jednoduše odpověděl “Takový je život.” Z nohou mu byly sundány okovy a po chvíli byl vyveden ven. Při odvádění byl poslušný a u vězeňského květinového záhonu poznamenal: “Jaká krásná zahrádka,” a dokud nedošli do tiskové místnosti, kde čekal na příchod kaplana Deana Donaghyho, nic dalšího již neřekl. Ačkoliv přesný počet není znám, petice za zmírnění trestu údajně čítala přes 30 000 podpisů.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář