Muž který nehajloval

August Landmesser (1910-1944) žil dlouho dosti obyčejným životem. V naději na lepší pracovní vyhlídky, vstupuje v roce 1931 do NSDAP. Získává místo v docích Blohm & Voss v Hamburku. Čtyři následující roky zde pracuje ale následně je z NSDAP vyloučen. Důvodem je jeho vztah s židovkou – Irmou Eckler. V srpnu požádal o výjimku pro uskutečnění sňatku, leč neúspěšně. O měsíc později vstoupí v platnost Norimberské zákony. V říjnu 1935 se páru narodí dcera Ingrid, jako nemanželské dítě. S pocitem bezmoci přichází Landmesser 13. června 1936 do loděnice Blohm & Voss, aby zde spolu s dalšími dělníky přihlížel prvnímu spuštění lodi SSS Horst Wessel na vodu. V okamžiku kdy dav pozvedl ruce k pozdravu, na protest zůstávají Landmesserovy ruce pevně přitisknuty k hrudi.

V roce 1937 zhoustne atmosféra kolem mladého páru natolik, že se August i s opět těhotnou Irmou rozhodnou uprchnout do Dánska. Jsou však zadrženi, Landmesser obviněn a v červenci 1937 shledán vinným z porušování nacistických rasových zákonů – “hanobení rasy a krve”. V květnu 1938 je propuštěn s důrazným upozorněním, že bude-li se jeho zločin opakovat, může očekávat mnohem tvrdší trest. Landmesser však Irmu opustit nehodlá, dne 15. července 1938 je znovu zadržen a odsouzen na dva a půl roku v koncentračním táboře Börgermoor na severozápadě Německa. Gestapo si přijde i pro Irmu. Ta byla uvězněna ve věznici Fuhlsbüttel, kde porodila dceru Irene. Následně vystřídala několik koncentráků. Je pravděpodobné, že zahynula během roku 1942 v Centru eutanázie v Bernburgu. Dcery zatím putují po příbuzných, sirotčincích a pěstounech. Landmesser byl propuštěn v roce 1941, ale s Irmou se již nesetkal. Nějaký čas pracuje jako dělnický mistr pro dopravní firmu Püst. V únoru 1944 byl mobilizován. Podle některých zdrojů odmítal poslouchat rozkazy nadřízených a celkově byl problémový (krádeže, alkohol ve službě, rvačky). Jisté je, že byl přidělen k trestnému oddílu v rámci “Strafdivision 999” nasazeném v Chorvatsku. Dlouho byl pohřešován, ale dle dokumentů zveřejněných roku 1949, padl 17. října 1944 na frontě. Sňatek Augusta Landmessera a Irmy Eckler byl v létě 1951 zpětně uznán Senátem města Hamburku. Jejich dcery byly nejprve umístěny do sirotčince. Dcera Ingrid byla později svěřena babičce z matčiny strany, Irene byla v roce 1941 svěřena do péče pěstounů. Po smrti babičky v roce 1953 byla předána do pěstounské péče i Ingrid.

V roce 1996 jeho dcera Irene Eckler publikovala knihu Die Vormundschaftsakte 1935–1958: Verfolgung einer Familie wegen “Rassenschande” vyprávějící příběh její rodiny. Kniha obsahovala velké množství dokumentů, fotografií, dopisů její matky a úředních listin. Postava, kterou Irma Eckler identifikovala jako svého otce Augusta Landmessera, je zachycena na fotografii, jež vznikla 13. června 1936 a byla publikována 22. března 1991 v týdeníku Die Zeit. Zachycuje masu lidí v loděnicích Blohm & Voss v Hamburku během oslav spuštění nové lodi Horst Wessel na vodu. Většina lidí slaví tento okamžik zdviženou pravicí, krom několika jedinců. Ale pouze jediný z nich ostentativně stojí se zkříženýma rukama. Není jasné, jestli muž na fotografii je opravdu August Landmesser. Jiná rodina tuto osobu označuje jako muže jménem Gustav Wegert (1890-1959). Wegert rovněž pracoval jako kovodělník u Blohm & Voss. Jako věřící křesťan obecně odmítal nacistický pozdrav, přesto nepadl do oka nacistické perzekuční administrativě. Podobenky Wegerta i Landmessera se muži na fotografii velmi podobají, takže není jasné, kdo je muž na fotografii.

Zdroj obrázku Flickr a Wikimedia Commons

Napsat komentář