Cutomu Jamaguči přežil oba atomové výbuchy

Cutomu Jamaguči přežil atomové bombardování Hirošimy i Nagasaki, ale nakonec, i přes obtíže z ozáření, žil do 93 let. Mezi smůlou a štěstím je zkrátka někdy jen velmi nepatrná hranice.

Cutomu Jamaguči (山口 彊) se narodil 16. března 1916 a ve třicátých letech získal místo v Mitsubishi Heavy Industries, kde pracoval jako projektant palivových nádrží. Dne 6. srpna 1945 v 8:15, kdy došlo ke svržení atomové bomby na Hirošimu, pobýval ve městě v rámci tříměsíční služební cesty. V důsledku výbuchu ztratil sluch v levém uchu a dočasně také zplešatěl. Následujícího dne se vrátil do Nagasaki a navzdory zraněním šel 9. srpna, v den svržení druhé atomové bomby, opět do práce. Toho rána vyprávěl svému nadřízenému, jak jediná bomba zničila Hirošimu, na což mu nadřízený řekl, že je blázen. V 11:00 došlo k explozi bomby nad Nagasaki. Tentokrát se nacházel zhruba tři kilometry od centra výbuchu a vyvázl bez zranění. Po skončení války pracoval jako překladatel pro okupační síly, konkrétně Námořní pěchotu Spojených států amerických, a poté zastával funkci ředitele školy. Netrvalo dlouho a vrátil se k práci projektanta palivových nádrží ve společnosti Mitsubishi. Na počátku padesátých let se Jamagučimu a jeho ženě, která byla také vystavena atomovému výbuchu v Nagasaki, narodily dvě dcery.

Když v roce 1957 japonská vláda oficiálně připsala přeživším atomových výbuchů status hibakuša, Jamagučiho průkaz totožnosti obsahoval pouze informaci o jeho pobytu v Nagasaki. Se svou situací byl situací spokojen a vděčný za to, že je poměrně zdráv, rozhodl se nechat vzpomínky na bombardování za sebou. Zpočátku necítil potřebu upozorňovat na svůj status dvojnásobné oběti. Ve stáří však začal své přežití považovat za osud, a tak v lednu roku 2009 zažádal o uznání druhého přežití. Japonská vláda této žádosti v březnu téhož roku vyhověla, čímž se Jamaguči stal jediným oficiálně uznaným přeživším obou atomových výbuchů. Zemřel ve věku 93 let dne 4. ledna 2010 na karcinom žaludku. Téhož roku, a ve stejném věku, zemřela jeho manželka na rakovinu jater a nádory ledvin. Všichni z jejich tří potomků trpěli zdravotními problémy, které pravděpodobně souvisely s ozářením rodičů.

Zdroj obrázku Max Pixel

https://www.history.com/.image/c_limit%2Ccs_srgb%2Cq_auto:good%2Cw_686/MTU3ODc4NjAyOTc4NDM2ODMx/image-placeholder-title.webp

Napsat komentář