Mrtvý žokej zvítězil v závodu (1923)

Mladý žokej se navěky zapsal do dostihové historie svým vítězstvím v steeplechase, aniž by věděl, že vlastně vyhrál. Do cíle na hřbetu svého koně totiž dojel mrtvý. Podobný kousek se už nikomu nikdy nepovedl a Hayes se tak zapsal Guinessovy knihy rekordů.

Frank Hayes nikdy nevyhrál žádný dostih a ve skutečnosti se chystal na svůj úplně první závod. V minulosti pracoval jako trenér a stájník. Dne 4. června roku 1923 nastal jeho (ne)slavný konec. Zhruba v polovině závodu v newyorském závodišti Belmont Park utrpěl infarkt a zemřel. I přesto zůstalo jeho tělo pevně v sedle a jeho kůň, poeticky pojmenován “Sweet Kiss” (sladký polibek), s ním dokázal přeskočit poslední překážku a doběhnout přes cílovou čáru jako první. Že je vítěz mrtev se zjistilo, až když k němu přistoupili gratulující. Smrt možná značně zavinilo přílišné napětí nebo drastický úbytek váhy před závodem. Frank Hayes se stal jediným žokejem, který kdy dojel vstříc vítězství až po vlastní smrti. Žokej, který se dožil 22 let, byl pohřben ve svém barevném dostihovém dresu o tři dny později. “Sweet Kiss” již nikdy znovu nezávodil a po zbytek života se mu přezdívalo “Sweet Kiss of Death” (sladký polibek smrti).

Zdroj obrázku Pixabay

https://www.ripleys.com/wp-content/uploads/2018/01/08211937-2.jpg https://i.pinimg.com/originals/74/ee/5b/74ee5bad18370498ac7a7c84ae9f252c.jpg

Frank Hayes (1901-1923)

Napsat komentář