Mořský slimák dokáže regenerovat celé tělo z oddělené hlavy

Japonští vědci objevili mořské slimáky (Elysia cf. marginata), kterým z uťaté hlavy vyroste celé nové tělo. Tohoto neuvěřitelného regeneračního výkonu dosáhnou během pár týdnů. Vědci rovněž zjistili, že tito slimáci dokáží svou hlavu oddělit od těla záměrně. Aby to bylo ještě ohromující, tak samotné hlavy přežívají po několik týdnů, nebo i měsíců, díky fotosyntéze.

Další výzkum odhalil, že tento druh regenerace využívá i jiný druh mořského slimáka (Elysia atroviridis) a tento trik dokáže předvést dokonce několikrát. K objevu došlo náhodou v roce 2018, kdy si vědci povšimli utržené hlavy mořského slimáka, která krouží kolem svého mrtvého těla. Předpokládali, že brzy zahyne, ale události nabraly zcela opačný směr. Výzkumníci uvádějí, že hlava oddělená od srdce a těla se ihned pohybovala sama. Během několika dní se rána v zadní části hlavy uzavřela. Hlavy relativně mladých slimáků se začaly živit řasami během několika hodin a do týdne se jim začalo regenerovat srdce – asi za tři týdny byla regenerace kompletní. Slimák tak dokázal nahradit celkem 80 % svého těla, byť původně ztratil prakticky všechny životně důležité orgány. Vědci předpokládají, že za hlavou slimáků jsou ukryty kmenové buňky, které jsou schopné regenerovat tělo. Také není jasné, proč to vlastně dělají. Jednou z možností je, že jim to pomáhá odstranit vnitřní parazity, kteří brání jejich rozmnožování. Zajímavostí je, že oddělené hlavy starších slimáků se nekrmily a zemřely zhruba za 10 dní. Nikdy se také nestalo, že by si odhozená těla regenerovala novou hlavu. Bezhlavá těla se ale hýbala a reagovala na dotek ještě několik dní, nebo dokonce i řadu měsíců.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://media1.s-nbcnews.com/j/rockcms/2021-03/449/210308-sea-slug-se-1146a-d24e0d_65f4282c531af12226378110d714a36b14c2a4de.fit-2000w.jpg

Napsat komentář