Mořský anděl
Poloprůsvitné třícentimetrové stvořeníčko v noční košilce se nazývá Valovka. Poletuje si nad chaluhovým lesem, něžně mává křidélky a zdá se, že nikam nepospíchá. Ačkoliv své české jméno již má, vůbec se k němu nehodí. Je to zkrátka andělíček – anglicky Sea Angel (mořský anděl).
Žije v hloubkách až 350 metrů pod hladinou. Je rozšířena ve studených vodách Arktického a Antarktického oceánu, ale pozorován byla také v severním Atlantiku a na severním pobřeží Evropy. Popsána byla v roce 1676 jako první křídlonožec vůbec. Dorůstá maximální velikosti pěti centimetrů a je součástí planktonu. Tělo má kónický tvar se dvěma křídly, průsvitné tělo s oranžovo-červeným zabarvením na konci ocasu, horní části těla a hlavy.
Živí se výhradně korýši druhu Limacina helicina. Vědci vědí jen málo o valovkách a ještě méně o drobném Limacina helicina – anglicky nazývaném Sea Butterfly (mořský motýl) nebo Sea Devil (mořský ďábel). Limacina helicina se objevuje mezi mořským planktonem jen na kratičkou dobu, v jediném týdnu na přelomu května a června. V tuto dobu se ve vodě objeví fantastické množství těchto živočichů, aby po několika dnech zase zmizeli. Nikdo neví kam, ani kde a jak tráví celý rok do dalšího jara, kdy se zase objeví. Jejich výskyt je nicméně valovkami nedočkavě očekáván. Valovka v jejich blízkosti otevře hlavovou dutinu, která skrývá tři páry ramen. Tato chapadla popadnou ulitu malého korýše a v přemetech se s ní otáčí tak dlouho, až ji dostanou do správné polohy, ústím ulity korýše k hlavě valovky. Potom dvěma rameny valovka uchopí měkké tělo korýše a vytahuje jej z ulity. Vytáhnout a spolknout celé tělo korýše Limacina helicina jí zabere přibližně 30 minut.
Zdroj obrázku Flickr