Mládě mečouna obecného

Mládě mečouna obecného (Xiphias gladius), který dorůstá délky až 455 cm a hmotnosti téměř 650 kilogramů. Žije v oceánech do hloubky až 800 m a často vyskakuje nad hladinu. Plave rychlostí až přes 100 km/h a patří tak k nejrychlejším vodním živočichům.

V roce 2015 došlo na Havaji k souboji mezi sedmačtyřicetiletým zkušeným rybářem a mečounem, který muži nakonec proklál hrudník. Randy Llanes popadl svou harpunu a skočil do vod přístavu Honokohau, když spatřil velkého mečouna u své lodi. Měřil zhruba 90 centimetrů a stejné délky byl i meč. Rybu zasáhl, ale ta při snaze o únik zamotala lanko od harpuny do kotevního řetězu, a tak ryba vyrazila zpět a ve velké rychlosti narazila svým mečovitým výběžkem do rybářova hrudníku. Ačkoliv byl nešťastník rychle vytažen z vody a jen o pár minut později na místo dorazili zdravotníci, pokusy muže oživit byly marné. Ani mečoun souboj nepřežil a byl vytažen z vody.

Podobné incidenty jsou sice zřídkavé, ale přesto poměrně dobře známé. Podobně tragicky na střetnutí s mečounem doplatil sportovní rybář Adnan Walid. Když si posvítil do vody svítilnou, mečoun vyskočil z vody a probodl mu pravé oko. Meč dlouhý asi 30 cm pronikl do mozku a po převozu do nemocnice rybář zemřel. Podobně na střet s rybou doplatil roku 2004 jistý rybář v Malajsii. O rok dříve zahynul na Havaji výzkumník, který zkřížil únikovou cestu rybám prchajícím před predátory.

K velmi zajímavému střetu došlo 19. srpna 1886. Tehdy se Franklin D. Langsford z Lanesville, kapitán škuneru Venus, vydal na lov. Kolem jedenácté hodiny spatřil na hladině mečouna, konkrétně asi osm mil severovýchodně od Halibut Point v Ipswich Bay. V úzkém člunu rybu pronásledoval na následně harpunoval. Uloveného mečouna zajistil u loďky a vrátil se na škuner – dát si oběd. Asi o hodinu později se kapitán s jedním mužem vrátil ke člunu, aby úlovek vytáhl. Když se k ní však přiblížil, mečoun se ohnal a svou zbraní proklál dno člunu. Zhruba ve stejný moment kapitán zavrávoral a upadl, přičemž se na meč napíchl. V tuto chvíli byl v dohledu další mečoun a kapitán, plný vzrušení a dosud si neuvědomující, že je zraněn, zvedl se a zvolal: “Stejně jsme ho dostali!” Člun se zraněným kapitánem i stočtyřicetikilovým mečounem byl následně vytažen na palubu škuneru. Ryba byla zabita a aby ji bylo možno uvolnit, museli námořníci meč odříznout. Kapitán Langford zemřel třetího dne na zánět pobřišnice.

Zdroj obrázku Reddit a Wikimedia Commons

Illustration from J.W. Buel’s 1889 book, “Sea and Land.”

Napsat komentář