Meč z doby bronzové nalezen po bitvě u New Ross (1798)

Po bitvě u New Ross, roku 1798, byl v rukou mrtvého Irského rebela, nalezen bronzový meč starý 2 500 let. Tomu říkám tradicionalismus.

Povstání z roku 1798 vzniklo dost narychlo a bylo plánováno organizací zvanou United Irishers. Britové se však o jejich záměru dozvěděli, zatkli několik vůdců a vyslali armádu k uklidnění situace. Do samotné revoluce tak bylo zapojeno jen velmi málo lidí a ohniska odporu vznikala poměrně chaoticky. Rebelové byli navíc velmi špatně vyzbrojeni. Čtyři dny po bitvě u New Ross došlo k bitvě o Arklow. Zde je zaznamenáno pouze 2 000 střelných zbraní a 3 000 pík, přičemž až 20 000 povstalců (včetně žen a dětí) bylo vyzbrojeno vším možný. Rebel vyzbrojený starodávným mečem by se tak tedy do této bitvy docela hodil a jistě by nebyl ničím překvapivým.

Na území Irska bylo nalezeno zhruba 400 podobných mečů z období pozdní doby bronzové. Tento konkrétní kousek by před bitvou osazen koženou rukojetí, jelikož zadní část originální bronzové byla v minulosti ulomena. Zajímavostí rovněž je fakt, že jedna strana čepele byla zcela ztupená, patrně pro lepší manipulaci. Vše tedy nasvědčuje tomu, že šlo o zbraň uchovávanou nějakým farmářem. Bohužel její pravý původ a celý příběh, patrně zemřel spolu s oním rebelem.

Zdroj obrázku Wikimdia Commons

https://www.rom.on.ca/sites/default/files/imce/dsc_0386_small.jpg https://www.rom.on.ca/sites/default/files/styles/blog_large/public/blog_post/thumbnail/dsc_0376_small.jpg?itok=r5AE86aT https://www.rom.on.ca/sites/default/files/imce/dsc_0375_small.jpg

Napsat komentář