Matte painting

Umělec Chris Evans dokončuje v roce 1982 malbu pro jednu ze scén legendárního filmu Hvězdné války: Epizoda VI – Návrat Jediho.

Technicky vzato se jedná o “matte painting”, což je pojem známý především z postprodukce při tvorbě filmů. Jedná se v podstatě o “krajinomalbu”, o kterou jsou doplněny hotové záběry. Tímto způsobem jsou do filmových záběrů v postprodukci přidávány scenérie sci-fi, fantasy nebo i reálných krajin. Matte painting má dlouhou tradici a jeho využívání provází takřka celou filmovou éru – změnily se pouze metody.

V polovině 80. let umožnil pokrok v programech počítačové grafiky matte painterům pracovat v digitální oblasti. První digitální snímek vytvořil malíř Chris Evans v roce 1985 pro mladého Sherlocka Holmese pro scénu s počítačovou grafickou (CG) animací rytíře vyskakujícího z vitrážového okna. Evans nejprve namaloval okno akrylovými barvami, poté obraz naskenoval do systému Pixar společnosti LucasFilm pro další digitální úpravu. Počítačová animace (další prvenství) tehdy dokonale splynula s matte paintingem.

Christopher Leith Evans je americký malíř, matte painter a umělecký ředitel vizuálních efektů pro velké filmy. Evansovy obrazy se vyznačují vysoce realistickým ztvárněním krajiny, architektury a lidské postavy. Vytvořil více než 100 maleb pro filmy jako E.T. – Mimozemšťan, Návrat Jediho, Star Trek II, III a IV, stejně jako Titanic a Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Evans byl oceněn Primetime Emmy v roce 1985 za The Ewok Adventure a byl nominován na Oscara v roce 1988. Tvoří též klasické umělecká díla a poprvé je vystavoval v roce 1980. Jeho práce lze nalézt také v Muzeu umění Duke University, Neuberger Museum of Art a Los Angeles Theatre Center.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář