Margate Shell Grotto
V anglickém Kentu se nachází tajemná podzemní jeskyně bohatě obložená ozdobnou mozaikou z mušlí. Nachází se jich zde zhruba 4,6 milionu kousků! Dodnes nikdo netuší kdo tuto jeskyni vytvořil a za jakým účelem.
Jeskyni mušlí (Margate Shell Grotto) objevil farmář James Newlove a jeho syn Joshua. V roce 1835 kopali rybník pro kachny a narazili na podzemní jeskyni. Záhy však zjistili, že nejsou prvními, kdo ji navštívil. Objevili zde totiž miliony mušlí z nejrůznějších tvorů, které zde musel někdo vědomě shromáždit. Většina je domácího původu, ale část pochází až z Karibiku. Mušle zde zdobí klikaté tunely a vytvářejí složité a zajímavé barevné vzory. Zatímco některé jsou poskládány do abstraktních výjevů, jiné mají tvar zvířat, jako jsou ptáci a plazi. Lastury mnoha druhů a velikostí tvoří složitou mozaiku, kde nejsou opomenuty ani symboly pohanského charakteru: symboly života, smrti, plodnosti, ženství a lásky.
Rozloha jeskyně činí 2000 metrů čtverečních. Na jednom konci klikaté “hadí” chodby se nachází oltářní místnost o rozměrech přibližně 5 x 6 metrů, druhý konec zase končí podzemní rotundou. Samotný oltář je rovněž pokrytý mušlemi a vypadá jako půlměsícový výklenek, v jehož zadní části je umístěna mušlová mozaika slunce. Pod oltářem pak je měsíc.
Co se týče původu celé jeskyně, tak byť je datování prakticky nemožné, je docela dobře možné, že jeskyně byla jakousi soukromou svatyní nebo projektem nějakého výstředního viktoriánského aristokrata. V době regentství a viktoriánské éry byly totiž podobné okrasné stavby velmi módní, aniž by měly jakýkoli hlubší význam. Od konce 19. století se jeskyně a stavby z mušlí staly oblíbeným koníčkem některých místních příslušníků britské šlechty, proto jen o kousek dál si nechal básník John Scott v 70. letech 17. století postavit podobnou jeskyni v Amwell House. Žádná z těchto jeskyní se ale nemůže vyrovnat Margate Shell Grotto, jejíž stavba dle odborníků trvala zřejmě několik generací.
Zdroj obrázku Flickr a Geograph