Manželský pár s Downovým syndromem

Smutný osud manželského páru s Downovým syndromem.

Tommy a Maryanne se poznali v roce 1990. Tehdy oba pracovali jako kuchyňští pomocníci v anglickém Centru pro osoby se zdravotním postižením. Downův syndrom nedokázal zabránit, aby mezi oběma přeskočila jiskra. Po dvouleté známosti Tommy svou partnerku požádal o ruku a brzy byla svatba. Život zamilovaných lidí plynul v poklidu a na instagramu dlouho vedli stránku s názvem “maryanneandtommy”. Bohužel v roce 2019 byla Tommymu diagnostikovaná demence. Soužití v tomto období bylo dle Maryanne problematické, protože její muž ji dlouho nepoznával. Ta největší rána však na oba ještě čekala. Koncem minulého roku Tommy onemocněl covidem-19. Vzhledem k těžkému průběhu musel být hospitalizován a po několika dnech zemřel. Zdrcená Maryanne nyní žije se svou širší rodinou a doufá, že se svým manželem znovu setkají na onom světě.

Pokud vám v textu chybí kuriozita, tak v ČR bývá většina lidí s Downovým syndromem zbavena svéprávnosti. Aby uzavřeli sňatek, aby si vůbec uvědomili takový právní úkon, je hodně neobvyklé. Samozřejmě že jsou různé stupně mentálního postižení, ale u nás se obvykle háží do jednoho pytle a ani rodina často nepodporuje úplné začlenění (myšleno jiné než pracovní). Pro srovnání si můžeme vzít situaci v Holandsku, kde jsou pro lidi s Downovým syndromem poněkud odlišné sociální programy. Tito lidé žijí ve svých bytech, často v párech, pracují ve svých restauracích, kde úplně zdravý bývá jen hlavní kuchař a člověk s kasírkou… Je to o společnosti a jejich přístupu k nim.

Zdroj obrázku Flickr

https://imagesvc.meredithcorp.io/v3/mm/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.onecms.io%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F20%2F2017%2F02%2Fmaryanne-tommy-11-1.jpg https://media1.s-nbcnews.com/i/newscms/2017_08/1197452/maryanne-tommy-down-syndrome-couple-005-inline-today-170224_4bca6fc9850fedd04dcfea63e2a3a81c.jpg

Napsat komentář