Manipulátor GE Beetle

Během Studené války vznikl gigantický robot, který měl manipulovat s jaderným materiálem pro pohon letounu s atomovým pohonem.

Manipulátor dostal název Beetle (brouk) a jeho duchovním otcem byl Donald F. Melton, který si podal patent na svůj návrh 19. září 1958. Práce byly zahájeny roku 1959 ve společnosti Jered Industries v Detroitu. Projekt zastřešila společnost General Electric a šlo o zakázku pro Air Force Special Weapons Center. O dva roky později, v roce 1961, byly práce úspěšně dokončeny. Beetle byl 5,8 m dlouhý, 3,6 m široký, 3,3 m vysoký a vážil 77 tun. Podvozek byl použit z protiletadlového tanku M42 Duster. Pohon zajišťoval motor Continental o výkonu 500 hp, s šestistupňovou převodovkou, přičemž maximální rychlost činila necelých 13 km/h. Pohon šlo ale přepnout i na plně elektrický, přičemž rychlost klesla na 4,5 metru za minutu. Nejzajímavější je ale samotná nástavba. Základem byla otočná konstrukce se čtyřmi hydraulickými tyčemi, na níž byla usazena kabina operátora. Obsluha byla ukryta za masivní ochranou proti radiaci, z olova a oceli, která redukovala záření 3000x. Bez této ochrany by pracovník zemřel do 10 minut, nyní mohl pracovat třeba i celý den bez obav. Jako zajímavost dodejme, že muž na fotografiích, ukrytý v kabině se jmenuje Randall “Tex” Scraper a pochází z Indiany. Kabinu bylo možno vysunout do výšky 4,5 metru pomocí zmíněných hydraulických nohou. K bezpečné manipulaci s jaderným materiálem operátor využíval dvou ramen, každé o délce necelých 5 m. Konce bylo možno vyměnit a podle výpovědi operátora, se práce velice podobala vitrínám s plyšáky ze zábavních parků, které se děti snaží vytáhnout pomocí dálkově ovládaného ramene. Podle fotografií bylo možno uchopit vajíčko aniž by se rozbilo a přesně jej usadit na lžičku drženou v druhé končetině. Dokázal rovněž uchopit modelku za ruce a zvednout nad zem.

Pokud jde o zmíněný letoun s jaderným pohonem, tak v roce 1957 uzavřelo americké letectvo a U.S. Atomic Energy Commission smlouvu s Lawrence Radiation Laboratory k zahájení studie proveditelnosti pohonu náporového pohonu pomocí atomového reaktoru. Program je znám jako Project Pluto. Nešlo o letoun s lidskou osádkou, ale přesněji řízenou střelu typu SLAM (Supersonic Low Altitude Missile). Podařilo se vyrobit dva zkušební motory, které byly určeny k pozemním testům. První zkoušky, jaderného motoru “Tory-IIA” se uskutečnily 14. května 1961, kdy byl namontovaný na železničním voze, pracoval několik vteřin. Prvního července 1964, tedy sedm let a šest měsíců po zahájení, byl projekt Pluto zrušen. Vzhledem k tomu, že samotný projekt střely s jaderným pohonem byl zrušen, zůstal Beetle nevyužit a letectvo pro něj hledalo náhradní využití. Přeci jen celý vývoj a výroba vyšly na 1,5 mil dolarů (!) Zda se využití podařilo nalézt jsem bohužel nenašel, ale rozhodně šlo o velice zajímavý výtvor, který bohužel zůstal zapomenut. Možná ale “brouček” vyčkává někde v ústraní a vyjede až jej bude lidstvo nejvíce potřebovat.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář