Mad Jack zabíjel nacisty lukem a mečem

Podplukovník John “Mad Jack” Churchill (1906-1996) proslul svým neortodoxním stylem boje, když útočil na německé jednotky vyzbrojen mečem a lukem. Jeho motto znělo: “důstojník, který jde do akce bez svého meče, je nesprávně vybaven.”

John Malcolm Thorpe Fleming Churchill, pro přátele Jack, se narodil 16. září roku 1906 v Kolombu, hlavním městě Srí Lanky. Jack byl velice talentovaný. Ve škole se věnoval psaní, učil se střílet z luku a těsně před válkou reprezentoval Británii na mistrovství světa v Oslu. Naučil se šermovat a také hrál na dudy. Na počátku druhé světové války nastoupil k Manchesterskému pluku, leč svých koníčků se nevzal ani zde. A tak se stalo, že v roce 1940 po potupném úprku před německými vojáky do Dunkirku vyměnil střelnou zbraň za luk a šíp. V květnu téhož roku si jeho jednotka počíhala nic netušící německou hlídku u L’Epinette poblíž Richenbourg v departmentu Pas-de-Calais. Na Churchillovo znamení – zdvihnutí meče – hlídku přepadli. Němci se bez boje vzdát nechtěli, Churchill tedy vytáhl luk a šípem zasáhl německého poddůstojníka přímo do srdce. Tímto činem se zapsal do dějin, coby jediný Brit, který za druhé světové války zabil nepřítele pomocí dlouhého luku. V roce 1941 se přidal k jednotkám Commandos, které bojovaly s Němci na norském ostrově Vågsøy a Maaloy, během operace Archery. Němci zde měli několik velkých skladů rybího tuku, zásobníky paliva, telefonní ústřednu a dělostřeleckou baterii. Jack se vylodil společně se svou rotou na ostrově Maaloy. Zatímco se brodil vlnami, hrál na dudy The March of the Cameron Man. Teprve až dohrál, začal házet granáty na nepřítele. Útok skončil naprostým úspěchem, Commandos za sebou nechali spoušť a odváželi stovku zajatých Němců. Během těchto bojů si vysloužil přezdívku “Mad Jack”, povýšení a Válečný kříž se sponou.

Další pořádná akce přišla až s operací Husky, tedy vylodění na Sicilii a především při vylodění u Salerna. Jeho Commandos No.2 dostali za úkol obsadit dělostřelecké postavení u vesnice Piegoletti. Němců bylo dvakrát tolik, co jeho mužů, ale Churchill jen prohlásil: “Seru na to”. Uprostřed noci se jeho muži vyřítili s pokřikem Cooomaaandooos na Němce. Ti měli dojem, že na ně útočí snad celý britský invazní sbor a rychle se vzdali. Padesátka Britů zajala 136 Němců. O několik dní později se jen s desátníkem Ruffellem vypravil zničit německé minometné pozice. Opět uprostřed noci našel nějakou německou hlídku. Zařval na ně “Hände Hoch” namířil na ně svůj meč. Němci se vylekali a odhodili zbraně. Churchill pak se zajatými Němci obcházel jedno postavení za druhým. Zatímco zajatci přemlouvali své druhy ve zbrani, Churchill se vynořil přímo před nimi s napřaženým mečem. Tento způsob vyjednávaní se ukázal velmi přesvědčivý a Jack zajal té noci 42 Němců včetně kompletní obsluhy minometu.

V bojích jinak než s mečem a lukem nevystupoval, nakonec ho právě tato výzbroj málem stála život. Při bojích na ostrově Brač byl zraněn a upadl do bezvědomí. Když se probudil, uvědomil si, že je v německém zajetí. Za účelem výslechu ho transportovali do Berlína, odkud poputoval do koncentračního tábora Sachsenhausen. Nedlouho poté podnikl se zajatým důstojníkem RAF Betramem Jamesem pokus o útěk. Plán se vydařil, oba se podhrabali pod ostnatým drátem a utíkali do bezpečí. Bohužel u města Rostock narazili na nepřátele. Spolu s dalšími 140 vězni byl v dubnu 1945 odvlečen do Tyrolska. Kruté chování SS a výhrůžky smrtí je vyděsily natolik, že zkontaktovali Wehrmacht a oznámili jim, že je pravděpodobně čeká poprava. Velitel Wichard von Alvensleben nařídil esesákům, aby jim neubližovali a nechali je být.

Po návratu k vlastní jednotce a konci války v Evropě, požádal o přidělení k Commandos No.3 v Indii. Jenže sotva se tam dostal, dopadly atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Japonsko se vzdalo a Churchill upadl to těžké deprese. “Nebýt těch zatracených Amíků, mohla válka trvat klidně ještě deset let!,” proklínal vítězství. Válka definitivně skončila, Churchillovi se nesplnilo přání zemřít v bitvě a být pohřben v rakvi zahalené do Union Jacku.

Ve čtyřiceti letech absolvoval parašutistický kurz a nechal se přeložit do Jeruzaléma s Highland Light Infantry, kde proti sobě roku 1948 zápolili palestinští a židovští radikálové. Zde mimo jiné prohlásil, že “když se smějete, je menší šance, že vás lidé zastřelí.” Válčil v Palestině několik let, než se vrátil definitivně na britské ostrovy. Kromě toho, že zde zastával různé velitelské funkce, surfoval a renovoval parníky, se kterými vozil lidi po Temži, byl blázen do radiem ovládaných modelů lodí. Zemřel ve spánku v roce 1996.

Zdroj obrázku Flickr

https://www.lorenzomanara.it/wp-content/uploads/2016/06/mad-jack.jpg

Napsat komentář