Luboš Kohoutek (1935-2023)

Ve věku 88 let zemřel český astronom Luboš Kohoutek. Objevitel několika komet, řady planetek a velkého množství planetárních mlhovin. Pro mnoho lidí byl spolu s dalším lovcem komet Antonínem Mrkosem, stejným hrdinou jako mnohem slavnější kosmonauti. Zajímavostí je, že inspiroval i kapelu R.E.M.

Luboš Kohoutek se narodil 29. ledna 1935 v Zábřehu na Moravě v rodině středoškolského učitele. Astronomií se začal věnovat už jako středoškolský student a v necelých 16 letech se stal nejmladším členem tehdejší Československé astronomické společnosti. Studoval fyziku v Brně a astronomii na Karlově univerzitě v Praze. Po promoci nastoupil do Astronomického ústavu Československé akademie věd v Praze. Navázal pracovní kontakty zejména s observatoří v Hamburku, která tehdy měla nejlepší možnosti pro pořizování snímků planetárních mlhovin. Do Německa emigroval v roce 1970 po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Právě v Hamburku pak získal stálé místo vědeckého pracovníka tamní hvězdárny.

Luboš Kohoutek objevil celkem 75 planetek (jímž dával ryze česká jména) a pět komet, z nichž jedna po něm dostala jméno (Kohoutek 1973 E1), přinesla mu světovou proslulost. Média o kometě informovala jako o “kometě století” a inspirovala četné umělce. V roce 1973 vydala německá skupina Kraftwerk singl Kohoutek-Kometenmelodie, píseň Komet Kohoutek nazpíval německy v roce 1974 v NDR Václav Neckář na kompilační album Box Nr. 8, jazzová skupina Weather Report vydala v roce 1974 album Mysterious Traveller, když tímto “tajemným cestovatelem” byl míněn právě Kohoutek. Rocková skupina R.E.M. zase uvedla na svém albu Fables of the Reconstruction z roku 1985 o této kometě písničku.

V době normalizace byl Luboš Kohoutek prostředníkem mezi svobodným světem a českými astronomy, po listopadové revoluci ho v roce 1995 zvolil sjezd České astronomické společnosti čestným členem. V roce 2010 mu pak Česká astronomická společnost udělila své nejvyšší ocenění Nušlovu cenu. Kohoutek byl také dlouholetým členem Mezinárodní astronomické unie. V roce 2004 obdržel cenu Česká hlava za mimořádný vědecký výkon českého občana v zahraničí. Zemřel 30. prosince 2023 v Bergedorfu, jihovýchodním předměstí Hamburku.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář