Loď napájí elektřinou malý stát

Gambie (nejmenší stát Afriky) je zcela závislá na turecké lodi kotvící v Banjulském přístavu. Ta má totiž na palubě elektrárnu a pomocí kabelů napájí gambijskou elektrickou síť. Loď zajišťuje zemi 60% pokrytí elektřinou, takže se dá říci, že země je na turecké lodi absolutně závislá.

Elektřinu dodává společnost Karpowership dle smlouvy s National Water and Electricity Supply Company Ltd. Koray Bey je v provozu od května 2018 a dodává 35 MW. Od května 2020 byla smlouva prodloužena o další 2 roky. Minulý rok tedy byla loď odpojena a vrátila se zpátky do Turecka. Její místo zaujala nová elektrárenská loď Gotkay Bey.

Gambijská republika leží při pobřeží Atlantského oceánu a sousedí pouze se Senegalem. Jedná se o zaostalý zemědělský stát, kde se sklízí především podzemnice olejná, rýže, proso, maniok, luštěniny, kukuřice a bavlna. Chovají se ovce, skot a kozy. Významný je rovněž rybolov. Gambie zabírá důležitou oblast uprostřed Senegalu a vzhledem k přírodním podmínkám hraje důležitou roli pro dopravu zboží v rámci Senegalu. Průjezd Gambií je proto zpoplatněn. Důležitým hospodářským odvětvím se stává turistika, rozsáhlé turistické komplexy vyrůstají na pobřeží Atlantského oceánu. Gambijské pláže představují jedno z nejbližších celoročně teplých moří pro turisty ze západní Evropy.

Zdroj obrázku Pinterest

Napsat komentář