Létající slonice Tuffi

Snad všichni známe příběh o Dumbovi – slonovi, který umí létat a zažívá tak různá dobrodružství. Nějakým způsobem se o tom dozvěděla i mladá slonice Tuffi a rozhodla se být jako on.

Slonice Tuffi (1946-1989) se narodila v Indii a 21. července 1950 ji ředitel cirkusu Franz Althoff převážel závěsnou dráhou (zvanou Schwebebahn) ve městě Wuppertal. Na tuto cesty byla čtyřletá sloní slečna zvyklá, ale nyní ji vibrace vlaku rozrušily, pobíhala vozem, prorazila stěnu a z vlaku vypadla. Letěla 12 metrů, načež skončila v řece Wupper. Patrně šlo o nejslavnější pokus o létání ve sloní historii. Všichni si mysleli že je mrtvá, ale k velkému překvapení vyvázla jen s pár škrábanci. V roce 1968 byla “létající” Tuffi prodána do francouzského cirkusu Cirque Alexis Gruss a zemřela v Paříži ve věku 43 let.

Vraťme se ale k jejímu letu v roce 1950. Jednalo se o netradiční reklamu i pro samotnou závěsnou dráhu. Jejím autorem Eugen Langen, postavena byla v roce 1901 a po dvou prodlouženích dosáhla trať v červnu 1903 svého konečného stavu (13 km). Je nejstarší drahou tohoto typu na světě a první slavnostní jízdu absolvoval sám německý císař Vilém II. Oproti němu se ale upomínkové předměty na cestu slonice Tuffi, prodávají ve městě dodnes.

ps. snímek pádu je pochopitelně umělý (dobově retušovaný), autentické jsou pouze fotografie jejího vytahování z řeky.

Zdroj obrázku Reddit

Napsat komentář