LEGO Bugatti Chiron

Myšlenku postavit z Lega pojízdný automobil Bugatti Chiron v životní velikosti prosadil designér Aurelien Rouffiange, který pracoval již na prodávané stavebnici tohoto auta v měřítku 1:8. S realizací pomohl šestnáctičlenný tým specialistů, odborníků na design i mechanické a elektrické díly, kterým vývoj a sestavení Lego Bugatti zabralo 13 438 “člověkohodin”. Zajímavostí je přitom fakt, že tento tým pracuje v závodě v Kladně, kde obvykle vytváří složité modely pro Lego prodejny nebo parky Legoland. V Kladně byl stavěn i tenhle Chiron.

Lego verze Bugatti Chiron je postavena z jednoho milionu kostiček, které pochází z 339 typů stavebnic Lego Technic. Celková hmotnost auta je 1500 kilogramů, což je asi o 400 kilogramů méně než originál. Motor obsahuje 2304 různých lego motorových dílů, 4032 lego ozubených kol a jen nápravy mají 2016 dílků. Výkon lego motoru je asi 5,3 koně a točivý moment velmi zajímavých 92 Nm. Auto má kromě motoru také plně funkční spoiler a mnoho dalších dílů.

Jen pro světlomety bylo potřeba znovu vyrobit 56 technických prvků lega, a to včetně všech průhledných držáků a krytů. Upraveny musely být i kostičky, které tvoří karoserii auta. Pod tou je ale zcela normální ocelový rám, který vše drží na svém místě a auto má běžnou převodovku a bezpečnostní pásy. Motor je ovšem vyroben pouze z lega a k tomu, aby bylo možné poskládat všechny jeho komponenty dohromady, musel být nejprve vyroben i speciální elektrický lego šroubovák. S ním se například do motoru připevňovaly písty. Normální elektrický šroubovák, jaký máme všichni doma, nebylo možné použít, protože má na plastové dílky moc velkou sílu a zničil by je. A ještě jedna zajímavost. Jak jistě víte, Chiron má v karoserii, a nejen tam, velkou spoustu karbonových dílů. V legu je nahradili speciální texturou kostiček, které je ale od karbonu takřka k nerozeznání. Jak již jsme řekli, na autě je vše plně funkční, a to včetně spoilerů. Funkční je i zmíněný motor, který je elektrický. Pohání ho jedna je 80voltová baterie, která je nabíjecí. Proces nabíjení trvá maximálně 8 hodin a následná maximální rychlost auta je 30 km/h. Další, 12voltová baterie se stará o světlomety a veškeré elektronické vychytávky modelu. I ta se samozřejmě dá nabíjet. Velkou parádou jsou pak dva klíče, které byly k autu taktéž vyrobeny z lega. Jeden se, jen pro efekt, zasouvá do palubní desky a druhý umí aktivovat elektriku auta.

Celý projekt vznikal pod bedlivým dohledem, ale hlavně za pomoci přímo automobilky Bugatti. Ta nejen odpovídala na technické otázky ke stavbě auta, ale také dodala logo na přední část modelu nebo originální kola. To jsou mimochodem dvě z mála částí, které nejsou z kostek lego. Písmeno B na zádi vozu už ale z lega vyrobeno je, ale protože hračkářská firma nebyla schopna ho nalakovat do požadované barvy, muselo být na lak posláno do společnosti Preciosa, kde se lakují právě vozy Bugatti. Speciálním členem týmu se stal i Andy Wallace, testovací jezdec Bugatti a někdejší vítěz čtyřiadvacetihodinového závodu v Le Mans, který se podílel přímo na vývoji Chironu. Wallace měl za úkol dokázat, že Lego Chiron skutečně zvládne jezdit. To se při červnové jízdě potvrdilo, zkouška přitom probíhala přímo na testovací trati Ehra Lassen, kde Wallace testoval i reálný vzor.

Zdroj obrázku Flickr a Wikimedia Commons

Napsat komentář