Kůň který málem vyhrál Velkou národní

V roce 1956 ve Velké národní z ničeho nic spadl v poslední rovince kůň Devon Loch (1946–1963) v sedle s jezdcem Dickem Francisem. Fotka pádu se stala velmi známou a dodnes se občas používá rčení “udělat Devon Locha”, skončit před cílem.

Devon Loch se 45 metrů před cílem, v jasné pozici vítěze, najednou nepochopitelně zhroutil k zemi. Historie Velké národní nikdy nic takového nezažila a s velikou pravděpodobností už ani nezažije. Kůň s jezdcem, kteří se již pomalu opájeli krásou vítězství, najednou padají k zemi. Vavříny získal někdo jiný. Po pádu se zvedl, naprosto nezraněný a ve stáji po dostihu vypadal jako každý jiný kůň po těžkém dostihu. Nic víc, nic míň.

Možným vysvětlením záhadného pádu je, že kůň uslyšel křik z tribun. Aby lépe slyšel a mohl zvuk správně identifikovat, vztyčil uši, do kterých mu zaburácel neuvěřitelný aplaus z tribun a to jej dokonale vyděsilo. Zareagoval tak, jak například reaguje člověk, pokud u něj z ničeho nic zatroubí auto. Možná se kůň snažil před tím šíleným hlukem ucuknout. To stačilo, aby vypadl z rytmu, aby se rozpadl a doslova se zhroutil. Dick se přiklání k této verzi. Dle něj je docela možné, že Devon Locha srazil k zemi jásot, který ho oslavoval jako vítěze… krutá ironie osudu.

Po tomto osudném startu však neskončil život ani Devon Locha, ani Dicka Francise. Koně tehdy poslali na prázdninovou pastvu a jeho jezdec se sebral a pokračoval v práci. Uplynulo šest měsíců, než se jezdec s koněm opět setkali. Bylo to v říjnu v Nottinghamu. Devon Loch tehdy nebyl ve formě a přesto však v konkurenci 19 koní zvítězil. Přitom ještě 600 metrů před cílem byl poslední! Dick jel Devon Locha poté ještě třikrát. Jednou zvítězili v Sandownu před vítězem Velké národní Early Mistem, dvakrát byli druzí. V lednu Dicka vyřadil z činnosti pád a Devon Locha jel v Sandownu Arthur Freeman. Šlo jim to krásně až k třetí překážce před cílem, kdy kůň náhle zpomalil a začal kulhat. Zase ho zradila šlacha, a tentokrát, alespoň z hlediska dostihů, beznadějně. Když ho dali jakž takž dohromady, věnovala ho královna Noelu Murlessovi. Ten ho pak používal při práci jako vedoucího koně pro své dvouletky v Newmarketu. V roce 1963, když bylo Devon Lochovi 17 let, přišla krutá zima a Devon Loch na tom byl zdravotně špatně. Proto bylo lepší ho uspat navěky… Dick Francis se po ukončení kariéry stal úspěšným spisovatelem, psal hlavně detektivky z dostihového prostředí.

Zdroj obrázku The Book Palace

Napsat komentář